wtorek, 15 grudnia 2020 10:11

Wieliczka. Podwyżka zostaje, mimo tysięcy podpisów pod uchwałą o jej uchylenie

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Podwyżka zostaje, mimo tysięcy podpisów pod uchwałą o jej uchylenie

Przynajmniej 3725 osób poparło obywatelską uchwałę o uchyleniu wprowadzonej 30 listopada podwyżki opłat za śmieci w gmnie Wieliczka. Za odrzuceniem uchwały zagłosowało 14 radnych.

30 listopada w Wieliczce uchwalono podwyżkę opłat za odpady komunalne. Z wyliczeń inicjatora akcji zbierania podpisów przeciwko podwyżce wynika, że 15-osobowa rodzina zapłaci od stycznia 220 zł miesięcznie. Najbardziej odczują jednak podwyżkę mniejsze rodziny (do 4 osób), które będą musiały płacić 30 zamiast 25 zł za osobę, zatem ich opłata miesięczna wyniesie już 120 zł.

Z czego wynika podwyżka? Przede wszystkim to wzrost cen za odbiór odpadów na wysypisko. Pisaliśmy o tym tu:

Czy śmieci w Wieliczce muszą być tak drogie?
Na ostatniej sesji Rady Miasta Wieliczka radni zadecydowali o podwyżkach opłat za odpady. O tym dlaczego wprowadzono podwyżkę i dlaczego śmieci są tak drogie rozmawiamy z Krzysztofem Kałużą, dyrektorem Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Reakcją na podwyżkę, którą uchwalono głosami 14 radnych: Barbary Czajki, Andrzeja Dygi, Ludwika Gawora, Włodzimierza Hartabusa, Joanny Korduli, Małgorzaty Krasoń, Krzysztofa Krochmala, Bogdana Lizaka, Tadeusza Lurańca, Piotra Ptaka, Elżbiety Sendor, Elżbiety Sikory, Roberta Skowronka i Marka Słowika, była zorganizowana przez Bartłomieja Krzycha z poparciem opozycyjnych radnych akcja zbierania podpisów pod projektem obywatelskim uchwały o uchyleniu uchwały o podwyżce z 30 listopada.

W uzasadnieniu uchwały mieszkańcy postulowali, by ewentualne zmiany opłat były poprzedzone rzetelną analizą i kampanią informacyjno-edukacyjną uprzedzającą o zmianach, a opłaty były dostosowane do realnej ilości śmieci od mieszkańców.

Akcja zbierania podpisów prowadzona była z wielkim zaangażowaniem. Pisaliśmy o niej tu:

Wieliczka. Zagłosuj albo zapłać 30zł/os. Ruszyła społeczna akcja!
Mieszkańcy gminy Wieliczka nie chcą podwyżek. Zbierają podpisy w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Chcą zmienić podjętą 30 listopada uchwałę o podwyżkach opłat za odpady.

W ciągu dwóch tygodni pod projektem podpisało się 3725 osób. Niestety, ci sami radni ponownie zagłosowali za podwyżkami, odrzucając projekt uchwały popierany przez tylu mieszkańców mieszkańców. Tak skomentował to inicjator akcji Bartłomiej Krzych: "Od 23:30 do 02:30 w nocy, czyli 3 godziny przekonywałem radnych, że ta podwyżka jest nieuzasadniona i niesprawiedliwa i powinni wyjaśnić skad sie bierze tyle śmieci w miescie. Niestety na marne pokazywalem im wykresy, dane, porównania z innymi gminami gdzie stawki sa 23 czy 20 zl za os. Dla 14 radnych, którzy byli przeciwko naszej nicjatywie, argumenty merytoryczne i poparcie 3900 mieszkańców nie były ważne.
8 radnych było za naszym wnioskiem i dziękuje za to.
Tu szczegóły głosowania: http://www.wieliczka.esesja.pl/glo.../463641/b5bed652da6a4c6 (...)
Ale dodam na koniec, co to za platforma obywatelska, która olewa obywatelskie inijatywy..."

Ile za śmieci w Wieliczce od 1 stycznia 2021?

– Podwyżki mają wejść w życie od 1 stycznia 2021 roku. Podwyżka dotyczy tylko pierwszych czterech osób w gospodarstwie. Opłaty wzrosną z 25 do 30 złotych od nowego roku miesięcznie dla pierwszych czterech osób. Od 5 osób w gospodarstwie stawka została utrzymana 20 zł od osoby. Warto podkreślić, że pomimo podwyżek, w Wieliczce pozostawiamy zniżki dla rodzin wielodzietnych - wyjaśnił w rozmowie z nami dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Wieliczce Krzysztof Kałuża.

Gmina uchwaliła też zniżkę 1 zł od osoby/mies. dla posiadaczy kompostowników, ale muszą oni złożyć nowe daklaracje za odpady do 30 grudnia.

Podwyżki opłat za odpady nie tylko w Wieliczce

Warto dodać, że podwyżki opłat za odpady uchwliła też Rada Gminy Gdów. Piszemy o tym tu:

Gdów. Od nowego roku więcej za odpady
W 2021 roku wzrosną opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych na terenie gminy Gdów. Ile trzeba będzie zapłacić?

W 2021 roku miesięczna opłata będzie wynosić tam 31 zł od osoby (o 5 zł wiecej niż obecnie). Gmina chce zachęcić do samodzielnego kompostowania odpadów wprowadzajac 4 zł zniżki od osoby miesięcznie za kompostownik na posesji (do tej pory było to  5 zł znizki od całego gospodarstwa). Mieszkańcy kompostujący odpady zapłacą w nowym roku 27 zł miesiecznie od osoby.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje