poniedziałek, 6 lutego 2023 13:23

Wieliczka. Rocznica urodzin komandora Bogumiła Nowotnego

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Rocznica urodzin komandora Bogumiła Nowotnego

3 lutego w Wieliczce uczczono rocznicę urodzin komandora Bogumiła Nowotnego. Po złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą twórcę i pierwszego dowódcę Marynarki Wojennej, odbyła się prelekcja na temat komandora wygłoszona przez starostę Adama Kociołka.

W uroczystości uczestniczyli poseł na Sejm RP Urszula Rusecka wraz z dyrektorem biura poselskiego Piotrem Siemczonkiem, przedstawiciele Urzędu Żeglugi Śródlądowej – Delegatura Kraków, dyrektor Stanisław Wójcik i st. insp. Robert Sada, starosta Adam Kociołek, sekretarz Powiatu Wielickiego Rafał Ślęczka, mł. insp. Mirosław Strach Komendant Powiatowy Policji w Wieliczce oraz przedstawiciele Koła Przyjaciół Wieliczki wraz z prezes Jadwigą Dudą.

Po złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą twórcę i pierwszego dowódcę Marynarki Wojennej na dziedzińcu Pałacu Przychodzkich, siedzibie Starostwa Powiatowego w Wieliczce, w auli wielickiego starostwa krótką prelekcję na temat komandora wygłosił starosta Adam Kociołek.

Bogumił Franciszek Ksawery Nowotny urodził się 3 lutego 1871 w Wieliczce, zmarł 17 listopada 1960 w Castel Gandolfo. Był oficerem austro-węgierskiej i polskiej marynarki wojennej, pułkownikiem (komandorem) Marynarki Wojennej i pierwszym jej dowódcą. Ukończył Szkołę Aspirantów Morskich we Fiume,  Akademie Marynarki Wojennej w Rijece. Podczas nauki w szkole odbył rejs dookoła świata. Brał czynny udział w I wojnie światowej, podczas której dowodził kontrtorpedowcem Scharfschutze i jako dowódca wsławił się brawurowymi i niekonwencjonalnymi akcjami bojowymi. 28 listopada 1918 roku, na mocy dekretu Józefa Piłsudskiego o utworzeniu marynarki polskiej i Sekcji Marynarki Wojennej w Ministerstwie Spraw Wojskowych został wyznaczony na stanowisko szefa Sekcji. Otrzymał Order Żelaznej Korony III klasy oraz Order Leopolda.

fot. Powiat Wielicki

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka