wtorek, 14 lutego 2023 12:13

Wieliczka. Tej wystawy nie można przegapić

Autor Marzena Gitler
Wieliczka. Tej wystawy nie można przegapić

Jeszcze do 16 kwietnia w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka można zobaczyć jubileuszową wystawę „Lutnia. 150 lat” prezentującej historię wielickiego Towarzystwa Śpiewaczego. W wybranych dniach oprowadzą po niej kurator, członkini "Lutni" a nawet sam prezes.

W Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka można jeszcze zobaczyć jubileuszową wystawę poświęconą historii wielickiego Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia", które świętuje jubileusz 150-lecia. W soboty 25 lutego, 25 marca oraz w niedzielę 16 kwietnia, o godz. 11.00, wystawę będzie można zwiedzić z kuratorką Urszulą Mróz oraz z członkinią zespołu Haliną Gawron (25.02) i prezesem "Lutni" Jerzym Markowskim (25.03, 16.04). Rejestracja na zwiedzanie przez formularz na stronie internetowej Muzeum: www.muzeum.wieliczka.pl

Wielicka "Lutnia" to ważna część lokalnej historii. Śpiewały w niej całe pokolenia wieliczan. Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia” powstało by integrować Polaków jeszcze w czasie zaborów, budzić patriotyzm w młodych, wspierać potrzebujących i kultywować ważne rocznice. Najcenniejsze pamiątki Towarzystwa od lat przechowywane są w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Wystawa rocznicowa ukazuje nie tylko te obiekty, ale także nieznane i niepublikowane dotąd materiały. Na ekspozycji zobaczyć można: Statut z 1874 r., odznaczenia i statuetki, najstarsze zachowane fotografie, dyplomy, kroniki, plakaty i pocztówki oraz stroje. Cenna jest hebanowa batuta, którą posługiwał się dyrygent Mieczysław Nigrin.

Wystawę można oglądać  w Zamku Żupnym od wtorku do piątku w godzinach 9.00-16.00, w sobotę i niedzielę w godzinach 9.00-17.00. W poniedziałek Zamek Żupny jest zamknięty, a w sobotę można zwiedzać bezpłatnie.

Wystawa „Lutnia. 150 lat” w Muzeum Żup Krakowskich - fot. D. Kołakowski / Muzeum Żup Krakowskich

fot. D. Kołakowski / Muzeum Żup Krakowskich

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje