czwartek, 8 września 2022 09:59

Wieliczka: Wkrótce podróż „Wehikułem czasu” do średniowiecza

Autor Tomasz Stępień
Wieliczka: Wkrótce podróż „Wehikułem czasu” do średniowiecza

Turniej rycerski, rzut włócznią, strzelanie z łuku, ale też zabawy i konkursy dla dzieci czy degustacja historycznych potraw ze średniowiecznej kuchni - 18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem organizatorzy przybliżą historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.

W niedzielę, między godz. 12 a 18, na Placu Skulimowskiego przed wielicką Mediateką zostanie zaaranżowane XV-wieczne obozowisko historyczne przygotowane przez grupę rekonstrukcyjną – Kompanię Gryfitów, specjalizującą się w odtwórstwie życia codziennego, zwyczajów i obrzędów okresu późnego średniowiecza. Nie zabraknie również stoiska garncarskiego, na którym przez cały dzień odbywać się będą warsztaty oraz pokazy, a także kuchni średniowiecznej z możliwością degustacji historycznych potraw.

Wydarzeniu towarzyszyć będą wyjątkowe atrakcje dla całych rodzin, m.in. pokaz walk, czy inscenizacja turnieju rycerskiego, a także gry i zabawy oraz konkursy z konkurencjami dla dzieci i dorosłych, m.in. rzut włócznią, rzut podkową, gra w Kubba, czy strzelanie z łuku.

Na uczestników czeka również stoisko z quizami historycznymi przygotowanymi przez wielickie stowarzyszenie Sprzysiężenie Młodych, a także stoisko krakowskiego wydawnictwa historycznego Avalon, gdzie będzie można zaopatrzyć się w książki o tematyce historycznej.

Wydarzenie rozpocznie się pokazem mody średniowiecznej w sali kinowej Mediateki, a zakończy się pokazem i warsztatami średniowiecznego tańca na Placu Skulimowskiego.

Pasjonatów historii i literatury zachęcamy w tym dniu do wzięcia udziału w grze terenowej na terenie Wieliczki, przygotowanej przez wielicką bibliotekę, której tematem przewodnim będzie seria powieści Georga Martina „Pieśni Lodu i Ognia”.

Wydarzenie organizowane jest pod honorowym patronatem burmistrza Wieliczki Artura Kozioła.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP Kraków, Radio Kraków, Dziennik Polski, portal Wieliczkacity, Puls Wieliczki oraz Panorama Powiatu Wielickiego.

Zachęcamy wszystkich do udziału!

Więcej informacji na: www.biblioteka.wieliczka.eu

Program wydarzenia:

12.00  Pokaz mody średniowiecznej dla dzieci i dorosłych (sala kinowa Mediateki)

12.30 - 14.00 Warsztaty garncarskie dla dzieci i młodzieży, wykład o średniowiecznym jedzeniu i dawnych czasach

14.00 - 15.00  Inscenizacja turnieju rycerskiego, prezentacja uzbrojenia

15.00 – 16.30  Gry i zabawy plebejskie dla dzieci i dorosłych (rzut włócznią, rzut podkową, gra w Kubba, strzelanie z łuku)

16.30 – 17.00  Pokaz walk na różną broń

17.00 – 18.00  Pokaz tańca, warsztaty taneczne

fot: UMiG Wieliczka

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje