niedziela, 17 października 2021 11:10

Wielki sukces: Małopolanin w finale XVIII Konkursu Chopinowskiego!

Autor Marzena Gitler
Wielki sukces: Małopolanin w finale XVIII Konkursu Chopinowskiego!

Dwóch Polaków zagra w finale XVIII Konkursu Chopinowskiego. To Kamil Pacholec z Kielc i bochnianin, Jakub Kuszlik.

Przed nami wielkie emocje. Małopolanin, Jakub Kuszlik decyzją jury znalazł się w finale XVIII Konkursu Chopinowskiego. W tym roku rywalizowało w nim 87 pianistów z 18 krajów, a poziom oceniany jest jako wyjątkowo wysoki

Przypomnijmy, XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina rozpoczął się 2 października w Warszawie. Przesłuchania konkursowe zostały podzielone na trzy etapy. Zwycięzcę poznamy w nocy z 20 na 21 października. Następnego dnia w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się uroczystość wręczenia nagród połączona z koncertem laureatów, którego powtórzenia będą miały miejsce 22 i 23 października w Filharmonii Narodowej.

Konkurs, który miał się odbyć w ubiegłym roku, został przesunięty i być może to jeden z powodów tak wysokiego poziomu występujących w nim pianistów.

W tegorocznej edycji wzięło udział 16 Polaków. Dziewięciu z nich awansowało do drugiego etapu: Piotr Alexewicz, Adam Kałduński, Jakub Kuszlik, Mateusz Krzyżowski, Szymon Nehring, Kamil Pacholec, Andrzej Wierciński, Viet Trung Nguyen reprezentujący Wietnam i Polskę oraz Marcin Wieczorek, który ze względów zdrowotnych wycofał się z konkursu. W kolejnym etapie znaleźli się: Piotr Alexewicz, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Szymon Nehring, Kamil Pacholec i Andrzej Wierciński. W finale zagrają już tylko dwaj: Kamil Pacholec z Kielc i bochnianin, Jakub Kuszlik (jak grał w II etapie zobaczysz TU)

Jakub Kuszlik urodził się w 1996 r. w Bochni. Edukację muzyczną rozpoczął w rodzinnym mieście w PSM I st. w klasie fortepianu mgr Agaty Zając. Obecnie jest uczniem V klasy PSM II st. im. W. Żeleńskiego, gdzie kształci się pod kierunkiem mgr Olgi Łazarskiej.

Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych, w tym Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Koninie (III miejsce, 2010), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Zgorzelcu (II miejsce, 2011), Turnieju Pianistycznego im. H. Czerny- Stefańskiej w Żaganiu (I miejsce, 2012), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego EPTA w Krakowie (II miejsce, 2012) i Międzynarodowego Konkursu im. M. Moszkowskiego w Kielcach (I miejsce, 2013).

Jakub Kuszlik jest również tegorocznym stypendystą Burmistrza Miasta Bochni, Fundacji „Sapere Auso” i Fundacji „Pro Musica Bona”.

Wszystkie występy można oglądać na żywo w jakości 4K online w aplikacji mobilnej Chopin Competition (iOS, Android), na stronie Chopin2020.pl (zakładka Multimedia), kanale Chopin Institute na YouTube, w aplikacji Smart TV na telewizory marki Samsung, w telewizji na kanale TVP Kultura oraz słuchać w Programie 2 Polskiego Radia oraz w Radiu Chopin.

fot. Pixabay

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje