czwartek, 22 sierpnia 2019 09:49

Wierzchosławickie święto plonów. Kto zrobił najpiękniejsze wieńce?

Autor Marzena Gitler
Wierzchosławickie święto plonów. Kto zrobił najpiękniejsze wieńce?

Anna Pieczarka z zarządu województwa w imieniu samorządu Małopolski dziękowała pracującym przy tegorocznych żniwach podczas dożynek, które 18 sierpnia odbyły się w podtarnowskich Wierzchosławicach.

Święto Plonów rozpoczęło się o godz. 14.00 uroczystą mszą świetą. Barwny korowód uczestników przeszedł potem do Gminnego Centrum Kultury w Wierzchosławicach, gdzie wójt Andrzej Mróz oficjalnie otwożył dożynki. Uroczytość uświetniły występy artystyczne dzieci z gminy Wierzchosławice, Zespołu Pieśni i Tańca Swojacy oraz Tarnowskiego Tria Akordeonowego.

W międzyczasie odbył się Gminny Przegląd Wieńca Dożynkowego w którym wzięło udział 10 wieńców wykonanych przez lokalne stowarzyszenia, głównie Koła Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańców sołectw. Swoje wieńce zaprezentowały: Bobrowniki Małe, Rudka, Bogumiłowice, Gosławice, Komorów, Łętowice, Mikołajowice, Ostrów, Sieciechowice, Wierzchosławice. Jury konkursowe wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach: wieńca tradycyjnego i wieńca nowoczesnego. W kategorii wieńca tradycyjnego wygrał wieniec w kształcie korony KGW „Nad Stawem” z Rudki. Natomiast w kategorii wieńca nowoczesnego zwycięzcą okazał się wieniec w kształcie pszczoły KGW z Sieciechowic.

Dożynki gminy Wierzchosławice połączone były ze świętem karpia. - Ta wyjątkowo smaczna ryba, która hodowana jest w tutejszych stawach pojawia się na naszych stołach, zwłaszcza w wigilijny wieczór. Warto promować ten produkt regionalny, tym bardziej, że do wierzchosławickiej gminy „na karpia” przyjeżdżają wędkarze z całego regionu, bo jest go pod dostatkiem w akwenach, które powstają w wyniku wydobywania kruszywa - stwierdziła Anna Pieczarka.

Nie zabrakło atrakcji dla każdego. Dla najmłodszych przygotowano animacje i konkursy oraz dmuchane miasteczko dla dzieci, kule wodne i watę cukrową. Dla starszych - eurobungee i miasteczko strażackie.

Wszystkich zaproszono na degustacje karpia i kosztowania regionalnych przysmaków ugotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy.

W trakcie imprezy prowadzono zbiórkę charytatywną dla Pani Janiny – podopiecznej Środowiskowego Domu Samopomocy w Siedlcu. Zebrane środki zostaną przeznaczone na pomoc w odzyskaniu domu niepełnosprawnej.

Dożynki w Wierzchosławicach zakończyły występy gwiazd: zespołu See You Later i Maksa Kwapienia z zespołem K.A.C oraz zabawa taneczna prowadzona przez zespół ProPozycja.

inf. i foto: UGW i UMWM

Tarnów - najnowsze informacje