niedziela, 21 czerwca 2020 12:29

Woda porwała samochód z ludźmi. Ewakuowano szpital. Alarm przeciwpowodziowy w powiecie limanowskim

Autor Marzena Gitler
Woda porwała samochód z ludźmi. Ewakuowano szpital. Alarm przeciwpowodziowy w powiecie limanowskim

Nocna ulewa była tak intensywna, że w od godz. 23 do 7 rano straż pożarna interweniowała 170 razy, teraz tych interwencji jest ponad 200. Służby ewakuowały pacjentów na wyższe piętra zalanego szpitala w Szczyrzycu, uwalniały ludzi z zalanych samochodów i pomagały przenosić rzeczy na piętra w domach jednorodzinnych. Starosta Limanowski ogłosił alarm przeciwpowodziowy.

Ulewy, które przeszły w nocy przez Małopolskę, najgorsze straty wywołały w powiecie limanowskim i Łapanowie, gdzie przerwany jest wał przeciwpowodziowy.

O sytuacji w powiecie bocheńskim przeczytasz tu:

[Foto] Gmina walczy z powodzią: w nocy woda przerwała wał, zalała domy i drogi
W jednej z miejscowości poziom wody osiągnął ponad dwa metry powyżej stanu alarmowego. Nocne nawałnice, jakie przeszły nad Polską, spowodowały podtopienia na terenie gminy Łapanów (powiat bocheński). Przy rzece Stradomce został przerwany wał przeciwpowodziowy. Na wodowskazie IMGW-PIB w miejscowości…

Niebezpiecznie jest też w powiecie myślenickim:

Uszkodzony most, ludzie odcięci od świata. Powiat myślenicki pod wodą
Ulewy nad Małopolską dały się we znaki w powiecie myślenickim. Przez zerwany most na Suszance odcięci od świat zostali mieszkańcy Małej Suchej. Największe straty są w gminach Pcim, Wiśniowa i Raciechowice, gdzie wprowadzono alarmy powodziowe. Intensywne i gwałtowne opady uszkodziły wiele dróg, pod…

W powiecie limanowskim w ciągu kilku godzin miejscami spadło nawet 150 mm deszczu. Tak intensywny deszcz na terenech górzystych, musiał skutkować powodzią w dolinach.  Od godz. 22:45 w sobotę, 20 czerwca do godz. 7 rano w niedzielę odnotowano 170 interwencji służb ratunkowych na terenie gmin: Dobra, Jodłownik, Mszana Dolna i Tymbark. Na miejscu pracowało 243 zstępy straży pożarnej - w sumie 1093 osób.

?⌚️ 20.06.2020 Godz. 23:00 - 21.06.2020 ?•Miejsce zdarzenia: ▶️Skrzydlna, Przenosza, Stróża, Szczyrzyc, Janowice,...

Gepostet von OSP Skrzydlna am Sonntag, 21. Juni 2020

Przez całą noc udrażniali zatkane przepusty, przy użyciu ciężkiego sprzętu przekopywali rowy odprowadzające wezbraną wodę, wypompowywali wodę z zalanych budynków oraz usuwali podmyte, powalone drzewa.

Zalany został szpital pw. św. Jana Jerozolimskiego w Szczyrzycu. Strażacy musieli ewakować pacjentów ludzi i sprzęt na wyższe piętra zalanego budynku.

Do dramatycznej sytuacji doszło w nocy w Szczyrzycu. Wezbrany potok porwał samochód, którym podróżowały dwie osoby. Ewakuowano je przy pomocy koparki.

W Mstowie strażacy pomagali w ewakuacji mieszkańców na wyższe piętra budynków, do których wdzierała się woda.

Szpital w Szczyrzycu ewakuowany.

Gepostet von Szczyrzyc am Samstag, 20. Juni 2020

Służby walczyły o ochrone przed zapaniem ujęcia wody pitnej dla miasta Limanowa. Przez powódź wiele domów zostało pozbawionych pradu.

21.06 00:07 ?ALARM 40/2020 - czujka przeciwpożarowa ( alarm fałszywy ) - zabezpieczenie rejonu - podtopienia...

Gepostet von OSP Limanowa am Sonntag, 21. Juni 2020

?️25-26.06.2020 r. ? Powiat Limanowski dot. (Tymbark, Podłopień, Skrzydlna, Dobra, Kasinka Mała ) ⚠️ | Nasza...

Gepostet von OSP Słopnice Dolne am Sonntag, 21. Juni 2020

Liczne podtopienia, zamulenia rowów, przepustów, uszkodzenia poboczy. Wszystkie drogi gminne są przejezdne - tak podsumował sytuację w gminie Tymbark wójt Paweł Ptaszek. - Dzisiaj (niedziela) od godziny 5.00 wprowadziłem stan pogotowia przeciwpowodziowego. Z niepokojem patrzymy w niebo. PS. Podziękowania za nocną akcję dla wszystkich  służb w tym ochotniczych straży  OSP Tymbark, OSP Podłopień i OSP Zawadka - poinformował na Facebooku..

Tej nocy przeszła ulewa. Rankiem został dokonany przegląd infrastruktury gminnej. Są liczne podtopienia, zamulenia...

Gepostet von Paweł Ptaszek am Samstag, 20. Juni 2020

W Kasince Małej rzeka, które wystąpiła z brzegów uszkadziła drogi, infrastrukturę, pobliskie tartaki. Strażacy na bieżąco udrażniali przepusty, ale i tak doszło do dużych podtpień. Wypompowywanie wody z zalanych budynków będzie trwało cały dzień.

Niestety wieczorne nawałnice poczyniły wiele szkód w naszym rejonie. Również i w naszym Bike Parku :( Jesteśmy zmuszeni zamknąć dzisiaj nasza stacje i naprawiać szkody.

Gepostet von Bike Park Kasina am Samstag, 20. Juni 2020

Dramat... Kasinka Mała - Węglówka

Gepostet von Mirosław Cichorz am Samstag, 20. Juni 2020

?wyjazdy nie zliczone w pełni? Dziś o godzinie 0:50 mamy pierwszą dyspozycję związaną z intensywnymi opadami deszczu,...

Gepostet von OSP Mszana Górna am Sonntag, 21. Juni 2020

Jak ocenia Powiat Limanowski straty w infrastrukturze drogowej i mostowej w regionie są trudne do oszacowania.

W związku z intensywnymi opadami deszczu, występującymi na terenie Powiatu Limanowskiego w dniu 20 czerwca br. o godzi 23:00 Starosta Limanowski ogłosił alarm przeciwpowodziowy. Stany alarmów przeciwpowodziowych wprowadziły również gminy: Jodłownik od 00:00, Mszana Dolna od 2:00, i Tymbark 5:00.

‼️W związku z intensywnymi opadami deszczu, występującymi na terenie Powiatu Limanowskiego w dniu 20 czerwca br. o godzi...

Gepostet von Powiat Limanowski am Sonntag, 21. Juni 2020

Dziś rano w Komendzie Powiatowej PSP w Limanowej odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym uczestniczyli: Mieczysław Uryga Starosta Limanowski, Agata Zięba Wicestarosta Limanowski, mł. bryg. Wojciech Frączek Komendant Powiatowy PSP,  zastępca komendanta bryg. Tomasz Pawlik, Marek Urbański Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg oraz Zygmunt Biedroński Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich.

Niestety, nadal w Małopolsce obowiązuje alert pogodowy. Dziś w nocy mogą występować burze i gradem i intensywnymi opadami deszczu.

UWAGA!!! WYLEWAJĄ RZEKI NA POŁUDNIU POLSKI, POWÓDŹ W POWIECIE LIMANOWSKIM I BOCHEŃSKIM A NAJWIĘKSZA ULEWA DOPIERO PRZED...

Gepostet von Meteo Małopolska am Sonntag, 21. Juni 2020

Limanowa - najnowsze informacje