Nocna ulewa była tak intensywna, że w od godz. 23 do 7 rano straż pożarna interweniowała 170 razy, teraz tych interwencji jest ponad 200. Służby ewakuowały pacjentów na wyższe piętra zalanego szpitala w Szczyrzycu, uwalniały ludzi z zalanych samochodów i pomagały przenosić rzeczy na piętra w domach jednorodzinnych. Starosta Limanowski ogłosił alarm przeciwpowodziowy.
Ulewy, które przeszły w nocy przez Małopolskę, najgorsze straty wywołały w powiecie limanowskim i Łapanowie, gdzie przerwany jest wał przeciwpowodziowy.
O sytuacji w powiecie bocheńskim przeczytasz tu:
Niebezpiecznie jest też w powiecie myślenickim:
W powiecie limanowskim w ciągu kilku godzin miejscami spadło nawet 150 mm deszczu. Tak intensywny deszcz na terenech górzystych, musiał skutkować powodzią w dolinach. Od godz. 22:45 w sobotę, 20 czerwca do godz. 7 rano w niedzielę odnotowano 170 interwencji służb ratunkowych na terenie gmin: Dobra, Jodłownik, Mszana Dolna i Tymbark. Na miejscu pracowało 243 zstępy straży pożarnej - w sumie 1093 osób.
Przez całą noc udrażniali zatkane przepusty, przy użyciu ciężkiego sprzętu przekopywali rowy odprowadzające wezbraną wodę, wypompowywali wodę z zalanych budynków oraz usuwali podmyte, powalone drzewa.
Zalany został szpital pw. św. Jana Jerozolimskiego w Szczyrzycu. Strażacy musieli ewakować pacjentów ludzi i sprzęt na wyższe piętra zalanego budynku.
Do dramatycznej sytuacji doszło w nocy w Szczyrzycu. Wezbrany potok porwał samochód, którym podróżowały dwie osoby. Ewakuowano je przy pomocy koparki.
W Mstowie strażacy pomagali w ewakuacji mieszkańców na wyższe piętra budynków, do których wdzierała się woda.
Służby walczyły o ochrone przed zapaniem ujęcia wody pitnej dla miasta Limanowa. Przez powódź wiele domów zostało pozbawionych pradu.
Liczne podtopienia, zamulenia rowów, przepustów, uszkodzenia poboczy. Wszystkie drogi gminne są przejezdne - tak podsumował sytuację w gminie Tymbark wójt Paweł Ptaszek. - Dzisiaj (niedziela) od godziny 5.00 wprowadziłem stan pogotowia przeciwpowodziowego. Z niepokojem patrzymy w niebo. PS. Podziękowania za nocną akcję dla wszystkich służb w tym ochotniczych straży OSP Tymbark, OSP Podłopień i OSP Zawadka - poinformował na Facebooku..
W Kasince Małej rzeka, które wystąpiła z brzegów uszkadziła drogi, infrastrukturę, pobliskie tartaki. Strażacy na bieżąco udrażniali przepusty, ale i tak doszło do dużych podtpień. Wypompowywanie wody z zalanych budynków będzie trwało cały dzień.
Jak ocenia Powiat Limanowski straty w infrastrukturze drogowej i mostowej w regionie są trudne do oszacowania.
W związku z intensywnymi opadami deszczu, występującymi na terenie Powiatu Limanowskiego w dniu 20 czerwca br. o godzi 23:00 Starosta Limanowski ogłosił alarm przeciwpowodziowy. Stany alarmów przeciwpowodziowych wprowadziły również gminy: Jodłownik od 00:00, Mszana Dolna od 2:00, i Tymbark 5:00.
Dziś rano w Komendzie Powiatowej PSP w Limanowej odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym uczestniczyli: Mieczysław Uryga Starosta Limanowski, Agata Zięba Wicestarosta Limanowski, mł. bryg. Wojciech Frączek Komendant Powiatowy PSP, zastępca komendanta bryg. Tomasz Pawlik, Marek Urbański Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg oraz Zygmunt Biedroński Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich.
Niestety, nadal w Małopolsce obowiązuje alert pogodowy. Dziś w nocy mogą występować burze i gradem i intensywnymi opadami deszczu.