sobota, 13 sierpnia 2022 13:29

Wojna trwa a Małopolanie nie ustają w niesieniu pomocy Ukraińcom

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Wojna trwa a Małopolanie nie ustają w niesieniu pomocy Ukraińcom

Od wybuchu wojny na Ukrainie organizacje działające na terenie naszego województwa nieustannie prowadzą zbiórki darów, które trafiają zarówno do tych, którzy znaleźli schronienie na terytorium Małopolski, jak i do tych, którzy zostali na froncie, by walczyć o wolność swojej ojczyzny.

Małopolanie nie ustają w niesieniu pomocy Ukraińcom.

Od początku wybuchu konfliktu zbrojnego na Ukrainie z dumą wspieramy organizacje dobro, fundacje charytatywne i wolontariuszy, którzy działają w geście solidarności na rzecz Ukrainy i uchodźców. Niejednokrotnie to oni pierwsi podejmują działania w nagłych sytuacjach kryzysowych, ale działają też długofalowo. I w tych działaniach jako Samorząd Województwa chcemy ich wspierać

- mówi marszałek Witold Kozłowski.

Jedną z takich organizacji, która wciąż pomaga i organizuje transporty najpotrzebniejszych rzeczy na Ukrainę jest Stowarzyszenie Forum Rozwoju Regionalnego w Zabawie koło Tarnowa. Organizacja od wielu lat współpracuje z Ukrainą, w tym z Polskim Kulturalno-Oświatowym Towarzystwem na Ukrainie Oddział w Kamieńcu Podolskim. Teraz w jej szeregi – by móc pomagać własnym rodakom – dołączył również Marko Koval, uchodźca z Charkowa.

- Naprawdę nie wiem, jak dojechaliśmy do Polski, bo jechaliśmy z Charkowa do Lwowa 38 godzin. To był pierwszy dzień wojny. Kiedy jechałem do Polski z rodzicami, to nie wiedziałem nawet dokąd jedziemy. Znaleźliśmy się tutaj i dobrze, że tak jest. Uważam, że ludzie, którzy mieli możliwość wyjechać do Polski czy w ogóle do innych krajów Europy mają obowiązek pomagać swoim rodakom, nawet zza granicy Ukrainy, tak jak mogą – będąc wolontariuszem na przykład – mówi Marko.

Stowarzyszenie aktywnie prowadzi zbiórki żywności, środków czystości, materiałów pierwszej pomocy, leków czy opatrunków a także organizuje transport dla uchodźców uciekających przed wojną z Ukrainy do Polski. Przewozy możliwe są dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert pn. "Pomocne Małopolskie - Siła Wolontariatu!".

To jednak nie jedyne działania, które Małopolska prowadzi na rzecz Ukrainy. Już w marcu bieżącego roku województwo małopolskie w obliczu sytuacji związanej z wojną w Ukrainie oraz związanym z tym kryzysem humanitarnym powołało pakiet pomocowy o nazwie Małopolska Tarcza Humanitarna. To projekt systemowych rozwiązań, które odpowiadają zarówno na bieżące potrzeby uchodźców, m.in. dostęp do służby zdrowia, bezpłatnego transportu, wsparcie finansowe organizacji pozarządowych, jak i te długofalowe - skoncentrowane głównie wokół integracji, szkolnictwa oraz rynku pracy.

Początkowe działania musiały być szybkie i odpowiadać na najpilniejsze potrzeby azylantów – zapewnienie transportu z terenów przygranicznych, zbudowanie tzw. hubu, czyli profesjonalnego punktu recepcyjnego w Olkuszu, czy bezpośrednie wsparcie finansowe Obwodu Lwowskiego w wysokości 3 mln zł.

Drugi etap działań to przygotowanie i realizacja usług w ramach pakietów pomocowych. Aktualny etap działań w ramach Małopolskiej Tarczy Humanitarnej to działania dalekosiężne, które chcemy realizować w ramach wsparcia unijnego REACT-EU. To wszelkie działania adaptacyjne do nowych warunków, dotyczące osób, które decydują się pozostać w Małopolsce.

Inf. i foto: UMWM

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka