sobota, 10 października 2020 12:31

Wracają godziny dla seniorów. Poza tym… brak pomysłów

Autor Tomasz Stępień
Wracają godziny dla seniorów. Poza tym… brak pomysłów

Zamiast zapowiadanej konferencji dotyczącej dalszego działania szkół, premier Mateusz Morawiecki zajął się na niej przede wszystkim seniorami. Wszyscy, którzy czekali na nowe informacje, wytyczne czy strategie rządu odnośnie walki z koronawirusem nie dowiedzieli się niczego. Oprócz tego, że w sklepach i aptekach wrócą „godziny dla seniorów.” Ale kolejne obostrzenia na pewno będą. Tyle, że na razie nie wiadomo jakie i kiedy będą wprowadzane. Co gorsza, słuchają konferencji można było odnieść wrażenie, że nie wie tego jeszcze nawet premier.

Wielkie rozczarowanie – tak można podsumować dzisiejszą konferencję prasową premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Zapowiadana szumnie już w czwartek konferencja miała dotyczyć sytuacji w szkołach i dalszego ich funkcjonowania. Pojawiały się przecieki, że – w związku z ogromnym przyrostem nowych zakażeń – rozważane jest wprowadzenie powszechnego nauczania w trybie zdalnym – w pierwszej kolejności na tryb zdalny mieli zostać skierowani studenci, a w następnej kolejności nauką online objęci zostaną uczniowie szkół średnich i najstarszych klas podstawówek.

Nic z tych rzeczy. Premier poinformował, że system pracy szkół w takiej postaci, jak teraz sprawdza się i jest z niego zadowolony. – Strategia, którą zaproponowało Ministerstwo Zdrowia w sierpniu na razie zdaje egzamin – powiedział premier. I zmian w tym zakresie nie będzie.

W ogóle o szkołach na konferencji było niewiele. Premier i minister zdrowia skupili się na seniorach.  – Nasze strategiczne cele na najbliższe tygodnie to możliwe ograniczenie liczby zgonów oraz ochrona seniorów, bo to oni są najbardziej narażeni – powiedział premier. I zapowiedział wprowadzenie „godzin dla seniorów”, czyli taką zmianę pracy marketów i aptek, którą znamy z wiosny. Między godziną 10 a 12 zakupy będą mogły robić tylko osoby powyżej 60 roku życia. Zasady będą obowiązywały od czwartku, 15 października. W ramach ochrony seniorów premier Morawiecki zapowiedział też przekazanie 38 mln zł dla Domów Pomocy Społecznej.

Premier poinformował też, że drugim celem działań rządu będzie zapewnienie wydolności służby zdrowia. – Trzeci cel to możliwie duży reżim sanitarny gospodarki - ale na normalnych obrotach – powiedział premier Morawiecki. Ale tu już żadnych konkretów nie było.

Oprócz tego nie pojawiły się żadne nowe pomysły czy propozycje walki z pandemią. Powtórzono jedynie znane już wszystkim informacje o tym, że cały nasz kraj znajduje się w żółtej strefie. I związanych z tym obostrzeniach. Trudno było nie odnieść wrażenia, że więcej pomysłów na razie… nie ma. Bo wprowadzenie godzin dla seniorów to trochę mało, jak na ponad  5 tys. przypadków dziennie, które właśnie odnotowujemy.

Polska

Polska - najnowsze informacje