Mimo regularnej aktywności fizycznej i przestrzegania zdrowej diety układ kostno-stawowy pozostaje podatny na różne uszkodzenia. Kontuzje kostki są jednymi z najczęściej spotykanych urazów, dotykających osoby w różnym wieku. Proces leczenia tych urazów często wymaga nie tylko czasu, ale i zastosowania specjalistycznego sprzętu medycznego, jakim jest stabilizator. Co warto wiedzieć o ortezach? Sprawdź to już teraz, czytając ten artykuł!
Orteza stawu skokowego – na czym polega jej działanie?
Orteza stawu skokowego to wyspecjalizowany sprzęt ortopedyczny, który ma za zadanie odciążać kostkę. W zależności od modelu może on pełnić funkcję całkowitego unieruchomienia lub zapewniać częściową stabilizację stawu. Stosowanie takiego stabilizatora w przypadkach zwichnięć, skręceń, czy złamań kostki, pozwala na skuteczną regenerację uszkodzonego stawu, przyśpieszając powrót do pełnej mobilności. Orteza na kostkę to wyrób medyczny, który obecnie znajdziesz w wielu sklepach. Sam się o tym przekonaj już teraz, wybierając odpowiedni produkt dla siebie!
Dzięki usztywnieniu orteza skutecznie łagodzi ból podczas poruszania się, wspomaga redukcję obrzęków i poprawia krążenie krwi i limfy w okolicy stawu. Co istotne, pomaga również zapobiegać dalszym uszkodzeniom czy powstawaniu nowych. Aby jednak orteza stawu skokowego była skuteczna, kluczowe jest jej właściwe dobranie do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Stabilizator kostki a rodzaj kontuzji – jak to dopasować?
Orteza kostki, zazwyczaj bardziej sztywna, jest szczególnie przydatna w leczeniu poważniejszych urazów, takich jak skręcenia II stopnia czy złamania. W przeciwieństwie do niej stabilizator bywa zwykle bardziej miękki, co sprawia, że nadaje się do użytku nawet przy lżejszych urazach. Przykładem może być elastyczna opaska neoprenowa.
Usztywnienia stawu skokowego są dostępne w różnych wariantach twardości, co jest bezpośrednio związane z materiałami używanymi w ich produkcji. Na rynku znajdziesz stabilizatory kostki o różnym stopniu sztywności. Wśród nich oferuje się produkty elastyczne, takie, jak te wykonane z delikatnej siateczki lub oddychającego neoprenu. Są też tego typu wyroby półsztywne, które stanowią kompromis między elastycznością a wsparciem.
Natomiast ortezy na kostkę sztywne to najbardziej zabudowane i usztywnione modele, zapewniające maksymalne wsparcie dla stawu. W zależności od stopnia urazu i potrzeb użytkownika, wybór odpowiedniego typu stabilizatora jest kluczowy dla skutecznego leczenia i zapobiegania dalszym urazom. Jeżeli masz problem z dokonaniem trafnego tego typu zakupu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Specjalista najlepiej podpowie, w jaki sposób w twoim przypadku dopasować rodzaj stabilizatora do twojej kontuzji.
Jak prawidłowo zakładać ortezę stawu skokowego?
Ortezę stawu skokowego można nosić bezpośrednio na skórze lub na skarpetce, przy czym skóra powinna być czysta i sucha. Przed założeniem stabilizatora ważne jest, aby usunąć z okolicy stawu wszelkie maści lub kremy. W przypadku ortezy elastycznej wystarczy wsunąć stopę tak, aby otulała ona obie kostki. Dopasowujący się materiał, z którego wykonano ten produkt, automatycznie dostosowuje się do kształtu nogi. Na ortezy przylegające do ciała można zakładać obuwie.
Natomiast tego typu wyroby medyczne półelastyczne często wyposaża się w rzepy czy paski. To właśnie one umożliwiają dokładne dopasowanie stabilizatora do stopy. Sztywna orteza ma za zadanie unieruchomienie stawu skokowego. Po umieszczeniu stopy w niej należy odpowiednio dostosować mocowania, aby zapewnić sobie komfort i stabilność. Warto zwrócić uwagę na to, aby peloty i przeguby były umiejscowione w odpowiednich punktach, co zapewnia skuteczne wsparcie.
Mamy nadzieję, że szybko znajdziesz ortezę na kostkę odpowiednią do twojej kontuzji. Mnóstwo zdrowia!