czwartek, 8 lipca 2021 11:24

Wszywka alkoholowa a leczenie uzależnienia ‒ co warto wiedzieć?

Autor Artykuł sponsorowany
Wszywka alkoholowa a leczenie uzależnienia ‒ co warto wiedzieć?

Choroba alkoholowa wiąże się z nieprawidłowym funkcjonowaniem organizmu, a to, co dzieje się z pacjentem uzależnionym od alkoholu, nie jest zależne od jego woli. Z tego powodu alkoholizm jest traktowany jako choroba.

Nie ma jednej konkretnej przyczyny zapadania na tę chorobę, ponieważ najczęściej jest to jednak rezultat wielu czynników: zarówno biologicznych, rodzinnych, jak i społecznych. To także choroba pierwotna, tj. nie powoduje jej żadna inna chorobą, ale za to w jej wyniku dochodzi do powikłań: depresji poalkoholowej, marskości wątroby i inne.

Jednym z pragnień osób, które są uzależnione od alkoholu jest jak najszybsze pozbycie się własnych słabości do napojów procentowych. Najchętniej połknęliby magiczną tabletkę zapewniającą abstynencję. Oczywiście na rynku dostępne są farmaceutyki wspomagające leczenie alkoholizmu, jednak specjaliści zajmujący się terapią uzależnień wyraźnie podkreślają, że Esperal może jedynie pomagać przy wychodzeniu z nałogu, a nie de facto leczyć przyczyny, jak wielu osobom się wydaje.

Jak działa wszywka alkoholowa Esperal?

Esperal, znany również pod inną nazwą Disulfiram, działa w taki sposób, że w ciele osoby uzależnionej dochodzi do zablokowania enzymu rozkładającego spożyty alkohol przez wątrobę. Terapia ta zalicza się do leczenia awersyjnego, ponieważ u osoby uależnionej pojawia się wstręt i strach przed konsekwencjami napicia się alkoholu. W momencie połączenia działania Esperal Warszawa ze spożytym etanolem, organizm nie mogąc go przetrawić, zaczyna odkładać aldehyd octowy, który działa toksycznie. Pojawia się silne zatrucie alkoholowe, z którym organizm nie może sobie poradzić, próbuje więc wydalić z siebie spożyty alkohol. Już po kilku minutach pojawiają się m.in.:

  • Duszności,
  • Nadmierne pocenie się,
  • Mdłości, wymioty, biegunka,
  • Bóle i zawroty głowy,
  • Kołatanie serca,
  • Stany lękowe.

Powyższe objawy mogą utrzymywać się nawet przez kilkanaście godzin. Dodatkowo skumulowany aldehyd octowy działa wyniszczająco na narządy wewnętrzne, doprowadzając np. do marskości wątroby lub także do zawału serca. Z tego powodu przepicie wszywki jest nierealne.

Czy wszywka alkoholowa Esperal jest skuteczna oraz jaki jest czas jej działania?

Esperal stosowany odpowiednio skutecznie wspiera motywację i silną wolę, a także ma udowodnione działanie, co potwierdza zakwalifikowanie go do grupy leków. Warto jednak zastanowić się, czy farmakologiczna terapia awersyjna faktycznie jest wstanie wyleczyć alkoholizm.

Składniki aktywne wszywki alkoholowej wykazują działanie czasowe. Zazwyczaj czas działania Esperalu waha się od 8 do 12 miesięcy. Po tym czasie można powtórzyć zabieg zaszycia jeżeli pojawia się taka potrzeba.

Tym samym wszywka alkoholowa nie leczy przyczyn alkoholizmu, działa jedynie wspierająco, bardziej powierzchownie. Jest to spowodowane tym, że należy odnaleźć realną przyczynę sięgania po alkohol przez daną osobę. Warto tutaj zaznaczyć dość skomplikowane podłoże alkoholizmu oraz złożoność tego problemu. Choroba alkoholowa nie oddziałuje jedynie na sferę fizyczną alkoholika, a dotyka przede wszystkim jego psychiki. Z tego powodu żadna terapia farmakologiczna nie gwarantuje wyleczenia. W celu pokonania choroby alkoholowej należy działać kompleksowo różnymi metodami leczenia i terapii, np. łącząc detoks, spotkania w klubie AA, psychoterapię wspartą wszywką alkoholową. Podczas psychoterapii Pacjent zaczyna rozumieć mechanizmy własnego działania, podejmuje próby zrozumienia i nazwania własnych emocji, a także ocenia własne zachowanie. Dodatkowo specjalista, z którym pracuje Pacjent uczy go, w jaki sposób reagować w sytuacjach stresujących lub trudnych, pomaga w ustaleniu drobnych celów, które pomagają w pokonaniu uzależnienia.

Wszywka alkoholowa Esperal - czy zaszycie boli?

Osoby uzależnione od alkoholu, zanim zdecydują się na zabieg zaszycia alkoholowego, weryfikują nie tylko skuteczność wybranej metody leczenia, ale także ryzyko wystąpienia ewentualnego bólu podczas zabiegu. W przypadku Disulfiramu obawa jest bezzasadna, ponieważ przed implantacją wszywki alkoholowej, lekarze chirurgii najczęściej stosują znieczulenie miejscowe. W ten sposób zapewniają komfort i bezpieczeństwo Pacjentom, tym bardziej, że lek umieszczany jest dość głęboko, tak, aby tabletka była niewyczuwalna. Miejsce po nacięciu powinno się goić maksymalnie dziesięć dni. Po tym czasie wszywka alkoholowa jest całkowicie niewidoczna i niewyczuwalna. Powstaje jedynie niewielka blizna.

Działanie Esperalu może spowodować nasilenie objawów poszczególnych chorób. Należy również zwracać uwagę na skład przyjmowanych leków, ponieważ te z alkoholem w składzie powinny być wykluczone z terapii osoby posiadającej zaszyty Disulfiram. Z tego powodu przed poddaniem się chirurgicznego zaszycia alkoholowego Pacjent odbywa obowiązkowy wywiad medyczny z lekarzem w celu zdiagnozowania jest ogólnego stanu zdrowia i kondycji.

Wskazania do wykonania zabiegu zaszycia

Z zabiegu mogą skorzystać osoby uzależnione od alkoholu, które nie przejawiają przeciwwskazań. W celu wykonania szczegółowego badania kwalifikacyjnego należy skontaktować się z lekarzem. Możliwe jest to w terminie poprzedzającym wykonanie zabiegu. Dzięki wywiadowi określa się nie tylko bezpieczeństwo zaszycia, ale i indywidualne potrzeby, preferencje i oczekiwania pacjenta. Doświadczony lekarz potrafi ponadto na podstawie rozmowy ocenić stopień uzależnienia alkoholika od substancji odurzającej. Wszystkie te szczegóły potrzebne są specjaliście do skutecznego doboru odpowiedniej dawki leku, by ten zadziałał prawidłowo. Istotne jest także aby przed zabiegiem zaszycia zachować trzeźwość na min. 48h. Jeżeli osoba chcąca wykonać zabieg zaszycia jest w stanie upojenia alkoholowego bezwzględnie dyskwalifikuje go to z możliwości wszycia Esperalu .Jeśli osoba uzależniona nie przerwie ciągu alkoholowego, w jakim się znajduje, nie może zostać poddana zabiegowi.

Wszywki Esperalu w Warszawie

Ciekawostką może być fakt, że w poszczególnych krajach, takich jak Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, a także państwa Europy Zachodniej wycofały metodę leczenia awersyjnego za pomocą wszywki alkoholowej z procedury leczenia uzależnienia od alkoholu. Z kolei liczne grono zwolenników Esperalu można odnaleźć zarówno w Polsce, jak i Rosji, a także w innych krajach Europy Wschodniej oraz Środkowej.

W naszym kraju przed poddaniem się zabiegowi chirurgicznego zaszycia alkoholowego wymagana jest podpisana świadomie zgodna przez Pacjenta, a sam zabieg musi odbywać się pod opieką lekarza medycyny.

Ze względu na znaczną ilość skutków ubocznych, a także znacznej szkodliwości leku, Esperal nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Z tego powodu nie jest on dostępny w publicznych placówkach ochrony zdrowia.

Kwota jaką należy uiścić przy poddawaniu się implantacji Esperalu w Warszawie uzależniona jest indywidualnie od Pacjenta – pakietu udogodnień zwiększających komfort podczas i po zabiegu, a także dawki oszacowanej przez lekarza, jaką podaje się Pacjentowi podskórnie.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka