środa, 8 maja 2024 08:08

Wyłudzali pieniądze metodą "na BLIK"

Autor Katarzyna Domagała
Wyłudzali pieniądze metodą "na BLIK"

Dwóch 19-latków z Krakowa usłyszało zarzut oszustwa. Wyłudzali oni kody BLIK, aby uzyskać dostęp do banków i wypłacać gotówkę z bankomatów znajdujących się na terenie Krakowa. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Na początku maja policjanci z Komisariatu Policji V w Krakowie wspólnie z funkcjonariuszami z Komisariatu Policji I w Krakowie zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzewanych o wyłudzenie od kilku osób kodów BLIK, za pomocą których wypłacali gotówkę z bankomatów znajdujących się na terenie Krakowa.

Akcja policyjna

Kryminalni udali się do jednego z mieszkań w rejonie Podgórza. Na miejscu zastali dwóch 19-latków podejrzewanych o dokonanie w kwietniu kilku oszustw polegających na wyłudzaniu kodów BLIK. Wyłudzali je od osób, z którymi nawiązali kontakt telefoniczny. Oszuści między innymi wyszukiwali swoje ofiary na portalach ogłoszeniowych. Kontaktowali się ze sprzedającymi drobne przedmioty i namawiali ich do przekazania kodów BLIK w celu finalizacji transakcji.

Innym razem oszuści, kontaktując się z pokrzywdzonymi, podawali się za pracowników banku i używając podstępu przekonywali rozmówców do wygenerowania, a następnie przekazania kodów BLIK, dzięki czemu przestępcy mogli  wypłacić gotówkę z bankomatów zlokalizowanych na terenie Krakowa. W sumie 19-latkowie oszukali swoje ofiary na blisko 15 tysięcy złotych.

Zarzuty

Po zatrzymaniu obydwaj mężczyźni zostali przewiezieni do policyjnej jednostki, skąd następnie trafili do policyjnego aresztu. Następnego dnia usłyszeli oni zarzuty oszustwa, za co kodeks karny przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności. Ponadto na wniosek Prokuratury Rejonowej Kraków-Podgórze sąd zastosował wobec 19-latków tymczasowy areszt na 3 miesiące.

Źródło: Policja Kraków

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka