wtorek, 5 kwietnia 2022 15:46

Wymyślili ją krakowianie. Dziś jest znana w całej Polsce i poza jej granicami

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Wymyślili ją krakowianie. Dziś jest znana w całej Polsce i poza jej granicami

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2022 odbywać się będzie pod hasłem "Droga pojednania - sztuka budowania relacji". Po dwóch latach pandemii EDK powoli wraca jako wydarzenie społeczne, choć nadal jest indywidualne. Krakowianie 8 kwietnia wyruszą w nocną wędrówkę już po raz . O przygotowanych trasach i idei EDK rozmawiamy z Michałem Kaczmarzykiem.

Pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszyła w 2009 r. z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej. Wydarzenie zainicjował ks. Jacek Stryczek. W przygotowaniach pomogło mu duszpasterstwo „Męska Strona Rzeczywistości”. EDK zyskiwało na popularności, a w 2012 r. zorganizowano je poza Krakowem. Z kolei w związku z faktem, że w stolicy Małopolski przybywało amatorów ektremalnej wędrówki, zwiększono ilość tras. Dziś EDK znana jest już w całej Polsce i poza jej granicami.

Pomysłodawcy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej (EDK) przekonują, że nie warto żyć normalnie, ale... ekstremalnie. Do udziału w nocnej wędrówce zapraszają każdego, bo, jak sami mówią, życie samo się nie zrobi. Ekstremalna Droga Krzyżowa

Krakowianie 8 kwietnia po raz kolejny wyruszą z Sanktuarium Świętego Józefa w nocną wędrówkę. O szczegółach rozmawiamy z Michałem Kaczmarzykiem.

Na czym polega EDK?

– Ekstremalna Droga Krzyżowa polega na wyjściu ze strefy komfortu, zmierzeniu się ze zmęczeniem i bólem. W skupieniu, bez dyskusji, rozważając kolejne stacje Drogi Krzyżowej. A w tym wszystkim chodzi o spotkanie z Bogiem.

Gdzie należy zgłosić chęć udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej?

– Zapisy i szczegółowe informacje dostępne są na stronie edk.org.pl

Czy EDK wymaga przygotowania, czy też można iść (trochę na własne ryzyko) z marszu?

– Dla osób niepraktykujących regularnych zajęć sportowych zdecydowanie zalecamy przygotowanie. Przejście trasy odbywa się jednak na własną odpowiedzialność, więc nikt nie będzie zatrzymany z powodu braku przygotowania.

Ekstremalna Droga Krzyżowa / Fot. EDK Kraków
Ekstremalna Droga Krzyżowa / Fot. EDK Kraków

Ile tras w tym roku przygotowano i jak wyglądają, jeśli chodzi o ich długość i stopień trudności?

– Długość trasy waha się między 30 a 144 km. Na całym świecie mamy 1112 tras. Poziom trudność jest zróżnicowany, warto przejrzeć opis trasy przed wyborem.

Czy EDK cieszy się popularnością w Krakowie?

– Tak, bardzo dużą, co roku w naszym regionie w nocną trasę wyrusza ok 1500-2000 osób.

Czy pandemia nie zniechęciła do udziału w nocnej wędrówce? Jak dokładnie wyglądała ta kwestia w zeszłym roku i dwa lata temu?

– Pandemia obniżyła nieco frekwencję, w 2020 EDK przeszło 100 osób, a w 2021 600.

Ekstremalna Droga Krzyżowa / Fot. Anna Tobiasz
Ekstremalna Droga Krzyżowa / Fot. Anna Tobiasz

Jak wygląda taka nocna wędrówka?

– EDK rozpoczyna się Mszą Świętą, po której następuje rozdanie pakietów (m.in. mapa, opis trasy, rozważania opaska odblaskowa) i wyruszenie w drogę. Można iść samotnie lub w grupie, obowiązuje skupienie i milczenie (poza czytaniem tekstów rozważań w przypadku grup). Aplikacja EDK umożliwia sprawdzanie na bieżąco naszej pozycji, co skutecznie ogranicza przypadki „zgubienia” trasy.

A co, jeśli ktoś nie ukończy trasy?

– Najkrócej – nic. Zbyt optymistyczne ocenianie swoich możliwości się zdarza, wtedy trzeba wyciągnąć wnioski i dobrze przygotować się w następnym roku. Duchowy aspekt pozostaje jednak kluczowy i nieukończenie trasy z ważnych powodów (np. wyczerpania) w żadnym razie go nie umniejsza.

Ekstremalna Droga Krzyżowa / Fot. Anna Tobiasz
Ekstremalna Droga Krzyżowa / Fot. Anna Tobiasz

Co daje udział w EDK?

– Udział w EDK pozwala na bardzo „mocne” przygotowanie do Świąt Wielkanocnych. Daje możliwość odczucia namiastki tego, co przeżywał nasz Bóg 2000 lat temu, a przez to zbliżyć się do Niego. Podczas marszu w ciszy, można głęboko przemyśleć rozważania poszczególnych stacji i odnieść je do własnego codziennego życia: relacji, problemów, sukcesów i porażek... i odkryć, że wszędzie tam On z nami jest... i nigdy nie przestanie nas wspierać.

Fot.: EDK Kraków, Anna Tobiasz

Kraków

Kraków - najnowsze informacje