czwartek, 8 lutego 2024 09:26

Wyremontowany Bunkier Sztuki od dziś dostępny dla zwiedzających

Autor Katarzyna Domagała
Wyremontowany Bunkier Sztuki od dziś dostępny dla zwiedzających

Oczekiwana modernizacja pawilonu Bunkier Sztuki przy Placu Szczepańskim dobiegła końca. Od dzisiaj można zwiedzać na razie wyremontowany budynek. Wznowienie działania galerii planowane jest na marzec.

Zainteresowani będą mogli zwiedzić na razie wyremontowany budynek. Kiedy? W czwartek (8 lutego) między godziną 17:00 a 20:00. Bunkier Sztuki zaprezentuje wtedy oryginalną papierową rzeźbę Jadwigi Maziarskiej oraz odsłoni jej replikę, wykonaną w kamieniu. Ma ona na stałe zagościć w murach miejskiej galerii.

To preinauguracja powrotu do działalności w tym miejscu. Na razie udostępnimy zwiedzającym sam budynek wyremontowanej galerii, jeszcze bez ekspozycji. Chcemy pokazać naszym gościom efekty modernizacji pawilonu - mówi Paulina Zarzycka, specjalistka ds. promocji w Galerii Bunkier Sztuki.

Już jutro o godz. 17 otworzymy drzwi dla wszystkich żądnych doświadczenia nietuzinkowej, legendarnej już przestrzeni...

Opublikowany przez Galeria Bunkier Sztuki Środa, 7 lutego 2024

Trzy lata remontu

Przypomnijmy, że remont Bunkra Sztuki rozpoczął się jesienią 2020 roku i objął m.in. budowę nowego systemu wentylacji, ogrzewania, systemu zabezpieczeń, poprawę rozwiązań konstrukcyjnych i wykończeniowych, a także wprowadzenie nowoczesnego oświetlenia i nagłośnienia.

Nie zmienił się układ pomieszczeń ani sale ekspozycyjne, natomiast znacznie zmieniły się warunki wystawiania i przechowywania dzieł - ma to związek z nowymi systemami montażowymi, odpowiednim utrzymaniem wilgotności i temperatury - wyjaśniła Paulina Zarzycka.
Poprawiły się także warunki zwiedzania, zwłaszcza dla osób ze specjalnymi potrzebami, a także warunki pracy w galerii, która przez wiele lat borykała się np. z brakiem klimatyzacji - dodaje.

Według zapowiedzi, czwartkowe zwiedzanie siedziby Bunkra będzie jedyną okazją do jej obejrzenia przed oficjalnym wznowieniem działalności wystawienniczej. Zostało to zaplanowane na 1 marca i odbędzie się wraz z otwarciem ekspozycji "Daj mi wszystko".

Na wystawie znajdą się prace m.in. Magdaleny Abakanowicz, Tadeusza Kantora i Jerzego Nowosielskiego. Kolekcjonerzy przekazali już część swoich prywatnych zbiorów miejskim instytucjom.

Co ze słynną kawiarnią?

W związku z trwającym remontem pawilonu nieczynna była również oblegana kawiarnia w Bunkrze Sztuki. I ona ma powrócić w formie szklanego pawilonu, ale dopiero pod koniec 2024 roku.

Bunkier Cafe powraca. Kraków odzyska ulubioną kawiarnię
Kultowa kawiarnia Bunkier Café ponownie otworzy się w lutym! Po trzech latach krakowianie znowu będą mogli napić się kawy w tym wyjątkowym miejscu.

Galeria Bunkier jest jedynym w rejonach Starego Miasta przykładem architektury brutalistycznej. Budynek Bunkra Sztuki powstał w 1965 roku jako siedziba krakowskiego Biura Wystaw Artystycznych. Autorką jego projektu jest Krystyna Tołłoczko-Różyska. Przez 55 lat siedziba Bunkra Sztuki nie była poddawana modernizacji. Koszt remontu wyniósł 22 mln zł.

Jedyna taka okazja! Zwiedź jako pierwszy Galerię Bunkier Sztuki po remoncie
Galeria Bunkier Sztuki zaprasza na zwiedzanie wyremontowanego pawilonu przy placu Szczepańskim 3a. To wyjątkowa okazja dla wszystkich miłośników sztuki.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Galeria Bunkier Sztuki/Facebook

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka