piątek, 4 sierpnia 2023 07:36

Wyróżnienie dla orkiestry z Kalwarii Zebrzydowskiej na ogólnopolskim konkursie

Autor Mirosław Haładyj
Wyróżnienie dla orkiestry z Kalwarii Zebrzydowskiej na ogólnopolskim konkursie

W Suchej Beskidzkiej odbył się Festiwal Artystyczny – Urodziny Billy’ego Wildera, w ramach którego zorganizowano I Ogólnopolski Konkurs Muzyki Filmowej Orkiestr Dętych.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem orkiestr z całej południowej Polski, jednak uczestniczyć w nim mogło tylko kilkanaście zespołów, spośród tych które wysłały zgłoszenie. Wydarzenie odbyło się na terenie zabytkowego dziedzińca Zamku w Suchej Beskidzkiej oraz przyciągnęło wielu okolicznych mieszkańców. Konkurs uprzedziła parada orkiestr i mażoretek, która ciągnęła się ulicami miasta od Centrum Kultury i Filmu Suchej Beskidzkiej do Zamku Suskiego, gdzie zgromadzeni muzycy wspólnie odegrali kawałek „ Orkiestry Dęte” oraz uroczystą fanfarę.

Podczas występu każda z orkiestr miał zaprezentować 3 utwory muzyki filmowej, z czego przynajmniej jeden napisany przez polskiego kompozytora. Orkiestra Kalwaryjska przygotowała dwa znane kawałki: „Walc Barbary” z filmu „Noce i Dnie” oraz wiązankę „The Lion King” ze kultowego filmu „Król Lew”, a także „Free World Fantasy”, w którym mogła najpełniej pokazać swój warsztat muzyczny.

Poziom konkursu był bardzo wysoki, zespoły pokazały się z jak najlepszej strony, dlatego sędziowie mieli nie mały orzech do zgryzienia, aby wyłonić zwycięzców. Nie inaczej było z orkiestrami z powiatu wadowickiego: Orkiestra Gminy Lanckorona i Miejska Orkiestra Dęta Kalwarii Zebrzydowskiej zaprezentowały się najlepiej na miarę swoich możliwości, co nie umknęło uwadze sędziów. Po wygraną w postaci Grand Prix sięgnęła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Kłomnice, która była jedyną występującą orkiestrą z Województwa Śląskiego, a Miejska Orkiestra Dęta Kalwarii Zebrzydowskiej otrzymała WYRÓŻNIENIE.

Inf. i foto: UG Kalwaria Zebrzydowska

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje

Rozrywka