wtorek, 29 stycznia 2019 13:14

Z ziemi naszej do obcej – wyjazd młodzieży ZS Proszowice do Austrii

Autor (red)
Z ziemi naszej do obcej – wyjazd młodzieży ZS Proszowice do Austrii

W dniach 18-20 grudnia 2018 r. grupa młodzieży Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach odbyła podróż do Wiednia w ramach projektu „Z ziemi naszej do obcej".

Projekt „Z ziemi naszej do obcej" miał charakter edukacyjno-wychowawczy. Obejmował działania mające na celu umocnienie wartości patriotycznych i poczucia tożsamości narodowej. W ramach zadania młodzież odbyła wędrówkę edukacyjną przez wybrane miejsca historycznej dumy narodowej, połączone z eksponowaniem polskiego ducha narodowego w postaci edukacji patriotycznej. Historyczno – patriotyczną wyprawę rozpoczęto od zapalenia „światełka wolności" u stóp pomnika Tadeusza Kościuszki na proszowickim rynku. To „światełko wolności" uczniowie zawieźli na Kahlenberg – miejsce, skąd dowodził Jan III Sobieski podczas odsieczy wiedeńskiej w 1683 r. W polskim kościółku młodzież przypomniała czyn międzynarodowy Polaków oraz wymiar tragedii narodowej w postaci zaborów. Krótki program artystyczny pt. „Polska w cierniowej koronie", odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego" wywołały łzy wzruszenia u polskich księży zmartwychwstańców, prowadzących kościół pw. św. Józefa, ale też samej młodzieży. Na Kahlenbergu przewodnik i opiekunka polskiego kościoła przybliżyła młodzieży z Proszowic wzruszającą i chlubną historię narodu polskiego. To tutaj Polacy pod wodzą króla Sobieskiego odparli atak armii osmańskiej zapewniając Europie wolność i właściwą dla naszego kontynentu wartość religijną i etniczną. Przypomniano nam tutaj jak wielką dumą jest bycie Polakiem.

Pomimo zimy Wiedeń powitał młodych proszowian słońcem. Aura sprzyjała zwiedzaniu zabytkowego centrum stolicy Austrii, a monumentalny Hofburg, Schönbrunn czy Katedra św. Szczepana wywarły na uczniach niesamowite wrażenie. Wyjazd młodzieży odbywał się w okresie przedświątecznym, kiedy centrum Wiednia zamieniło się w czarujący jarmark bożonarodzeniowy. Iluminacje świetlne, bogactwo smaków i zapach prażonych migdałów na długo zapiszą się w pamięci uczestników wyprawy. W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili także stolicę Słowacji - Bratysławę.

Projekt „Z ziemi naszej do obcej" był dofinansowany przez Gminę i Miasto Proszowice w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi – Stowarzyszeniem Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach.

Agnieszka Głowicka-Polkowska
Małgorzata Słaby

Proszowice - najnowsze informacje

Rozrywka