poniedziałek, 18 listopada 2019 13:00

Zabierzów: To zadanie pochłonie prawie 4 mln zł. A to dopiero początek

Autor Anna Piątkowska-Borek
Zabierzów: To zadanie pochłonie prawie 4 mln zł. A to dopiero początek

Wiemy już, kto wykona projekt i będzie sprawował nadzór nad budową obwodnicy Zabierzowa (powiat krakowski) w ciągu drogi krajowej nr 79.

GDDKiA wybrała już wykonawcę.

– Opracowaniem kompleksowej dokumentacji projektowej obwodnicy Zabierzowa, w ciągu drogi krajowej nr 79 wraz z uzyskaniem decyzji administracyjnych i sprawowaniem nadzoru autorskiego nad budową drogi zajmie się firma Mosty Katowice Sp. z o.o. – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Kraków.

Umowa z wykonawcą została podpisana w piątek, 15 listopada 2019 roku.

Według informacji podanych przez inwestora, koszt projektu obwodnicy Zabierzowa i nadzoru to prawie 3 mln 839 tys. zł.

Na realizację zadania – przygotowanie projektu i uzyskanie decyzji ZRID – Mosty Katowice będą mieć 18 miesięcy.

Jak podaje GDDKiA, niezbędne jest wykonanie: opracowań geodezyjno-kartograficznych, geologicznych i hydrogeologicznych; wielobranżowego projektu budowlanego wraz z niezbędnymi opiniami, uzgodnieniami i decyzjami administracyjnymi; materiałów do wniosku o uzyskanie decyzji ZRID wraz z jej ostatecznym uzyskaniem i opracowaniem drugiego raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko; projektu wykonawczego dla każdej z branż i dokumentacji do przetargu na roboty budowlane.

– Na procedurę przetargową dotyczącą robót budowlanych przewidziano siedem miesięcy. Ten sam wykonawca będzie pełnił nadzór autorski nad realizacją inwestycji. Przewidziano na ten etap inwestycji 26 miesięcy – informuje GDDKiA.

Obwodnica Zabierzowa

Nowa droga będzie przebiegać przez miejscowości: Modlniczka (gmina Wielka Wieś), Zabierzów, Kochanów i część miejscowości Niegoszowice (gmina Zabierzów).

Obwodnica Zabierzowa na DK79 (po stronie północnej) będzie to droga klasy GP o długości 10,2 km, która ominie tereny zabudowane, a jednocześnie obsłuży tereny przyległe. Powstaną na niej trzy skrzyżowania.

Na odcinku I (dwujezdniowym) w Zabierzowie powstanie węzeł z jazdą na wprost w poziomie 1 oraz ze skrzyżowaniem w postaci średniego ronda dwupasmowego w poziomie 0. Z kolei w Bolechowicach będzie średnie rondo dwupasmowe.

– Wybudowany zostanie dwukomorowy tunel z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku, pod starodrożem drogi krajowej nr 79, o długości 370 m oraz 13 obiektów mostowych. Pięć z nich planowane jest na odcinku I. Nad potokiem Wedonka powstanie łącznik. Na odcinku II jednojezdniowym zaplanowano sześć obiektów, łącznicę do starodroża DK79 i rondo turbinowe w Rudawie – podaje GDDKiA.

Powiat krakowski - najnowsze informacje