czwartek, 2 września 2021 07:33

Zakopane: uroczysta inauguracja roku szkolnego

Autor Edyta Sowa
Zakopane: uroczysta inauguracja roku szkolnego

W środę, 1 września w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza w Zakopanem odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego internatu oraz inauguracja roku szkolnego 2021/22. W wydarzeniu uczestniczyła poseł Anna Paluch, poseł Barbara Bartuś, Marta Malec-Lech z zarządu województwa, radny Jan Piczura, dyrektor szkoły Dawid Szeliga oraz skoczek narciarski Kamil Stoch.

Uroczystości rozpoczęły się w Sanktuarium Św. Antoniego z Padwy na Bystrem w Zakopanem  mszą św. pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego w intencji nauczycieli, absolwentów, uczniów i pracowników.

Podczas wydarzenia został także otwarty nowoczesny internat dla przyszłych mistrzów sportowych wraz z częścią dydaktyczną.

1 września to wyjątkowy dzień nie tylko dla uczniów i nauczycieli tej słynnej zakopiańskiej szkoły, ale również dla całej Małopolski. Z wielką radością pragnę poinformować, że nowy rok szkolny otwieramy z wielkim sukcesem – po generalnym remoncie, inaugurujemy dziś działalność nowoczesnego internatu szkolnego. Ta ważna inwestycja została zrealizowana i w całości sfinansowana ze środków Województwa Małopolskiego, wynosząc prawie 7 mln zł - powiedziała Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Do dyspozycji uczniów przygotowano w pełni wyposażone pokoje, z pełnym węzłem sanitarnym, do których dzieci i młodzież, podobnie jak do wszystkich innych pomieszczeń budynku, mają elektroniczny dostęp, co bezwzględnie podniesie bezpieczeństwo i komfort funkcjonowania i przemieszczania się. Uczniowie mogą również korzystać z pełni umeblowanych i wyposażonych w niezbędny sprzęt AGD pomieszczeń socjalnych, w których zainstalowano indywidualny system wentylacji sterowany panelem dotykowym.

Czas wolny od zajęć lekcyjnych i sportowych uczniowie będą mogli spędzić w specjalnie zaprojektowanym pokoju rekreacyjnym, tzw. świetlicy, która z dwóch stron została całkowicie przeszklona. Sala została dodatkowo wyposażona w sprzęt multimedialny. Budynek internatu został bezpośrednio połączony z budynkiem szkoły kilkoma przejściami, otwieranymi elektronicznie przy pomocy indywidualnych kart magnetycznych. Do dyspozycji uczniów przygotowano również nowy budynek narciarni i suszarni, w której zainstalowano najnowocześniejsze obecnie na rynku urządzenie kolumnowe do suszenia butów narciarskich.

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem jest jedyną w Polsce placówką kształcącą przyszłych mistrzów sportów zimowych. Przyszli mistrzowie mają do dyspozycji nowoczesną halę sportową, kompleks do nauki i wszechstronnego treningu z doskonale wyposażonym zapleczem technicznym.

Na ten nowy rok szkolny życzę całej społeczności Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem, aby ta pozytywna energia towarzysząca nam dzisiaj trwała nieustannie. Niech dzięki niej to właśnie stąd wychodzą kolejne sportowe asy - dodała Marta Malec-Lech z zarządu województwa podczas inauguracji roku szkolnego.

Działania inwestycyjne Województwa Małopolskiego w obszarze edukacji mają charakter długofalowy. Każdego roku realizowany jest szereg projektów mających na celu modernizację bazy dydaktycznej szkół i placówek oświatowych.

źródło: UMWM

Podhale

Podhale - najnowsze informacje