wtorek, 13 lipca 2021 10:11

Miała zapłacić 3 zł, straciła 10 tys. Uwaga, to nowy pomysł oszustów!

Autor Mirosław Haładyj
Miała zapłacić 3 zł, straciła 10 tys. Uwaga, to nowy pomysł oszustów!

Kobieta otrzymała wiadomość sms o konieczności dopłaty niewielkiej kwoty do rachunku za prąd. Kliknięcie w link znajdujący się w sms doprowadziło do przejęcia pieniędzy na jej koncie. Kobieta straciła ponad 10 tysięcy złotych. Policjanci przypominają, by uważać na wiadomości, w których nieznane nam osoby przesyłają linki do płatności.

Do tatrzańskich policjantów zgłosiła się 31-letnia turystka, która poinformowała o oszustwie na jej szkodę. Z nieznanego jej numeru telefonu otrzymała wiadomość. Została poinformowana o konieczności uregulowania należności w wysokości 3,46 zł, ponieważ w innym przypadku zostanie jej odłączony prąd. W smsie otrzymała także link do strony internetowej, która miała ułatwić płatność. Będąc na wakacjach w Zakopanem, chciała sprawę załatwić szybko przez telefon. Kobieta wybrała swój bank i wpisała dane do logowania, jednak płatność nie udała się. Po chwili okazało się, że ktoś inny dokonał autoryzowanego (dane logowania właściciela) wejścia na konto i jego przejęcia. To pozwoliło na wyprowadzenie z konta ponad 10 tysięcy złotych za pomocą różnych operacji finansowych.

Screen wiadomości sms/Fot.: KPP Zakopane

Policjanci przypominają, by nie klikać w odnośniki do stron internetowych nieznanego pochodzenia.

– Nie można mieć zaufania do wiadomości wysyłanych z nieznanych nam numerów. Jeśli otrzymujemy informacje o konieczności dopłaty do rachunku nawet niewielkiej kwoty, skontaktujmy się ze sprzedającym usługę lub towar. Wejście w link, by jak najszybciej załatwić sprawę, może niestety zakończyć się utratą całych oszczędności. Niezależnie, czy przychodzi do nas informacja na telefon czy skrzynkę mailową, za każdym razem zachowajmy rozsądek. Kupony, rabaty, promocje, wygrane, dopłaty - to tylko pretekst, by wyłudzić dane do logowania

– apelują policjanci i dodają:

– Zachęcamy także do odpowiedniego skonfigurowania swojego konta bankowego. Warto poświecić kilka minut, by mieć informacje o próbie logowania się z nieautoryzowanych przez nas komputerów czy telefonów.

Inf.: KPP Zakopane

Podhale

Podhale - najnowsze informacje