poniedziałek, 7 grudnia 2020 15:04

[Foto] Zamiast św. Mikołaja na ulice Miechowa wyruszyli kawalerzyści

Autor Mirosław Haładyj
[Foto] Zamiast św. Mikołaja na ulice Miechowa wyruszyli kawalerzyści

W niedzielne popołudnie 6 grudnia w centrum Miechowa próżno było szukać świętego Mikołaja, choć to było jego święto. Niektórzy z przechodniów zapewne przecierali oczy na widok, który im się ukazywał przed oczami.

Ulice miasta przemierzali konni kawalerzyści z Krakowskiego Szwadronu Ułanów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, którzy dzień wcześniej w Krakowie, a w niedzielę właśnie w Miechowie upamiętnili 153. rocznicę urodzin swojego Patrona, który urodził się 5 grudnia 1867 w Zułowie na Wileńszczyźnie.

Kawalerzystów oficjalnie powitali przedstawiciele władz Powiatu Miechowskiego – Wicestarosta Paweł Osikowski oraz Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Świerczek. Wraz z Ułanami pamięć o Marszałku Piłsudskim upamiętnili pod tablicami jemu poświęconymi – na ulicy niosącej jego imię oraz na Placu Kościuszki na frontonie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Dowodzący konnymi rotmistrz Henryk Bugajski podkreślał, iż Miechów jest im szczególnie bliski. Już 17-krotnie uczestniczyli w Marszu Szlakiem I Kompanii  Kadrowej. Krakowski Szwadron Ułanów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego istniejący od 23 lat uczestniczył w ponad 600. okolicznościowych wyjazdach i uroczystościach. W składzie krakowskich kawalerzystów znalazł się mieszkaniec ziemi miechowskiej – porucznik dr Janusz Patyna, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, będący od 14 lat członkiem kawalerii. W Miechowie w siodle towarzyszyli mu: rotmistrz dr Janusz Kalukin, wachmistrz Janusz Cichy, porucznik Robert Więcław, a w poczcie kwiatowym – porucznik Jakub Wojas i Wachmistrz Paweł Krupa.

Inf. i foto: Starostwo Powiatowe w Miechowie

Miechów - najnowsze informacje