poniedziałek, 1 lutego 2021 06:39

Zapadł wyrok w sprawie transportu jagniąt. Będzie apelacja?

Autor Mirosław Haładyj
Zapadł wyrok w sprawie transportu jagniąt. Będzie apelacja?

Sąd warunkowo umorzył postępowanie na rok.

Sąd Rejonowy w Nowym Targu wydał wyrok w sprawie transportu jagniąt z Podhala do Włoch w 2017 r. Na jego mocy Barbara Z. i Marek O. (lekarze weterynarii) zostali uznani za winnych znęcania się nad zwierzętami. Jak donosi Radio Kraków "to pierwsze orzeczenie, w którym uznano winę urzędniczki, mającej stać na straży przestrzegania ustawy o ochronie zwierząt".

W 2017 r. Fundacja Viva sprawdzała, jak wygląda skup i ich transport jagniąt z Podhala do Włoch. Wyszło wówczas, że zwierzęta są przewożone w skandalicznych warunkach, bez odpowiednich preparatów mlekozastępczych. Zaakceptowany przez lekarza weterynarii czas transportu wynosił 29 godzin. Zdaniem Vivy nie powinien przekraczać on 9 godzin. Zwrócono również uwagę na to, iż ciężarówka, którą przewożono jagnięta, nie była przystosowana do ich transportu. Ponadto lekarce weterynarii zarzucono, iż nie udzieliła pomocy lekarskiej zwierzęciu, które tego potrzebowało.

Na mocy wyroku Barbara Z. Ma zapłacić 3. tys. zł, Marek O. 15 tys. Sąd warunkowo umorzył postępowanie na rok, a fundacja ViVa nie wyklucza apelacji od wyroku.

Inf.: Radio Kraków
Fot.: Photo by Sam Carter on Unsplash

Podhale

Podhale - najnowsze informacje