poniedziałek, 21 października 2019 14:57

Zarząd Miechowskiego Towarzystwa 1163 Roku po 29 latach podał się do dymisji

Autor Mirosław Haładyj
Zarząd Miechowskiego Towarzystwa 1163 Roku po 29 latach podał się do dymisji

20 października 2019 r.  po mszy świętej, koncelebrowanej przez ks. Jana Śledzianowskiego oraz ks. proboszcza Franciszka Siarka  w Grobie Bożym odbyło się spotkanie członków jednego z najstarszych i najbardziej znanych  miechowskich stowarzyszeń –  Miechowskiego Towarzystwa 1163 Roku.

Towarzystwo powstało 20 października 1991 r. z inicjatywy członków założycieli w osobach: Jan Włudarczyk, Włodzimierz Barczyński, Maria Pęckowska i Jacek Jędrzejewski. Zajmuje się głównie badaniem i eksponowaniem tradycji lokalnych związanych z Ziemią Miechowską i fundacją Bożogrobców w Miechowie, przy czym przyświeca mu troska o przetrwanie ich zarówno w pomnikach materialnych jak i w wartościach duchowych, odzwierciedlonych w dokumentach pisemnych i innych przekazach. Popularyzuje te tradycje w rozmaitych środowiskach lokalnych. Współpracuje w tym zakresie z szeregiem innych organizacji kultury.

Po 29 latach prowadzenia Stowarzyszenia, zarząd zdecydował, że podda się do dymisji i zostaną wybrane nowe władze. Prezes Towarzystwa Jan Włudarczyk zdał relację z 29 lat działalności i podziękował całemu Zarządowi za długoletnią współpracę. Jak tłumaczył Jan Włudarczyk, decyzję tą podjęto, aby przekazać teraz inicjatywę młodszym pokoleniom, jak podkreślił Przewodniczący Zarządu, dotychczasowy zarząd nie wycofuje się z członkostwa i będzie w pełni wspierał nowe władze w dalszej pracy oraz wyraził nadzieję, że dzieło Towarzystwa będzie kontynuowane.

W skład dotychczasowego Zarządu Stowarzyszenia wchodzili Przewodniczący Jan Włudarczyk, Wiceprzewodniczący Włodzimierz Barczyński, Sekretarz Małgorzta Dziura, Skarbnik Danuta Szarek oraz Członek Zarządu Danuta Rzemieniec.

Jednogłośnie zostały wybrany nowy zarząd, którego przewodniczącym został Marcin Florek adiunkt w Muzeum Ziemi Miechowskiej, a wiceprzewodniczącym Mirosław Pogoń, Sekretarzem Karolina Gamrat, Skarbnikiem Katarzyna Kmera, pani Danuta Rzemieniec pozostała ze starego składu jako Członek Zarządu.

Nowemu Zarządowi życzymy wielu sukcesów w kontynuacji tego szlachetnego dzieła, jakim jest dbałość i popularyzowanie historii naszej wspaniałej Ziemi Miechowskiej.

Inf.: Karolina Gamrat

Fot. Włodzimierz Barczyński

Miechów - najnowsze informacje