czwartek, 12 września 2024 15:07

Zarządzanie Stresem W Sporcie Wyczynowym: Techniki Pomagające Zachować Spokój

Autor Artykuł sponsorowany
Zarządzanie Stresem W Sporcie Wyczynowym: Techniki Pomagające Zachować Spokój

Mówi się, że sport to zdrowie i jest to bez wątpienia prawdziwe stwierdzenie, o ile założymy, że mowa o sporcie rekreacyjnym, a nie wyczynowym. Uprawianie sportu na poziomie profesjonalnym wiąże się z całą masą zagrożeń. Mowa tu zarówno o zagrożeniach dla zdrowia fizycznego, jak i zdrowia psychicznego. Ciągła presja, parcie na wyniki czy stres związany z występami sprawiają, że profesjonalnym sportowcom trudno jest zachować prawidłową równowagę psychiczną, dzięki której możliwe jest zachowanie spokoju nawet w środku intensywnego sezonu. W naszym artykule skupimy się na przedstawieniu kilku technik, które pomagają zachować wspomnianą równowagę psychiczną i dzięki temu zachować spokój. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się, jakie zachowania pomagają zawodowym sportowcom zachować spokój, to zachęcamy do przeczytania tego artykułu.

Czynniki Wywołujące Niepokój U Zawodowych Sportowców

Zanim przejdziemy do opisywania technik pozwalających wyczynowym sportowcom zachować spokój musimy, chociaż w kilku słowach, wspomnieć o przyczynach niepokoju, ponieważ tylko rozumiejąc przyczyny problemu możliwe jest jego całkowite opanowanie czy nawet wyeliminowanie.

W naszej opinii czynnikiem, który wywołuje niepokój u wyczynowych sportowców jest sama specyfika tego zawodu. Codzienne życie sportowca jest wypełnione treningami, które mają go przygotować do dosłownie kilku występów w ciągu roku, a w przypadku wielu dyscyplin szansa na pokazanie się szerszej publiczności pojawia się tylko raz na cztery lata.

Jak się być może domyślasz, system, w którym trzeba latami pracować, aby dobrze wypaść w zawodach, które mogą potrwać dosłownie sekundy, może być niezwykle stresujący, szczególnie w momencie, w którym zbliżają się ważne zawody. Jakby tego było mało, profesjonalny sportowiec jest narażony na presję pochodzącą ze swojego otoczenia. Sportowiec może bowiem czuć presję trenera, który poświęca mu swój czas, kibiców, którzy liczą na sukcesy i najbliższych, którzy na życie sportowca patrzą przez pryzmat jego sukcesów.

Techniki Pomagające Zachować Spokój

Ze stresem da się walczyć, a na przestrzeni dekad różni sportowcy i ich potoczenie opracowali różnego rodzaju techniki, które pomagają zachować spokój i skoncentrować się na swoim celu. Do najpopularniejszych z nich można zaliczyć:

●     Ziołowe preparaty uspokajające — dla wielu sportowców waporyzatorjest urządzeniem, które bezpośrednio kojarzy im się ze spokojem. Tego typu urządzenia pozwalają w kontrolowany sposób podgrzewać uspokajające zioła i wydobywać w ten sposób zmagazynowane w nich uspokajające substancje. Jeśli jednak jesteś zawodowym sportowcem to musisz pamiętać, że nie każda substancja jest dopuszczona przed zawodami, a część z nich może być traktowana jako doping.

●     Medytacja — doskonałym sposobem na uspokojenie się może być systematyczne przeprowadzanie sesji medytacji. Wyciszenie natłoku myśli pozwala na chwilę odpoczynku i spojrzenie na sytuacje z innej perspektywy. Aby jednak medytacja mogła dawać prawidłowe efekty, sesje muszą być przeprowadzane w odpowiedni sposób i muszą być odpowiednio długie. Jeśli więc nie masz doświadczenia z tego typu technikami, to polecamy na początek skorzystać z pomocy specjalistów w tej dziedzinie.

●     Sen i odpoczynek — zdrowie fizyczne i psychiczne są ze sobą ściśle związane, dlatego wysiłek dla ciała męczy też umysł. Jeśli więc chcesz ograniczyć uczucie niepokoju i zachować codzienny spokój musisz dbać o odpowiednią ilość snu oraz upewnić się, że przerwy pomiędzy treningami są na tyle długie, że pozwalają na pełną regenerację. Musisz więc znaleźć złoty środek pomiędzy ilością treningów a snem i regeneracją, w przeciwnym wypadku napięcie fizyczne będzie odbijało się na twoim zdrowiu psychicznym.

●     Sesje z psychologiem — stres, który nie pozwala na zachowanie spokoju, jest w dużej mierze problemem, który nie pochodzi ze świata zewnętrznego, ale z nas samych. Oczywiście presja kibiców, trenerów czy otoczenie ma wpływ na psychikę sportowca, ale to już od niego samego zależy, jak potraktuje oczekiwania innych osób i jak psychicznie nastawi się przed zawodami. Odcięcie się od stresu i oczekiwań osób trzecich jest w wielu przypadkach kluczem do zachowania spokoju. Niestety większość osób postanawia zostać samymi ze swoimi przemyśleniami i zmartwieniami, przez co odpowiednie nastawienie się psychicznie jest bardzo trudne. Dlatego też polecamy korzystać z usług psychologów sportowych, psychoterapeutów czy nawet psychiatrów i dojść do momentu, w którym jako sportowiec jesteś świadomy swojego stanu psychicznego i możesz dzięki temu nad nim zapanować.

Podsumowanie

Uprawianie sportu na poziomie wyczynowym jest dużym obciążeniem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Dlatego podczas przygotowania do zawodów warto myśleć nie tylko o przygotowaniu pod kątem fizycznym, ale i psychicznym. Pozwoli ci to zachować spokój w trudnym momencie i dzięki temu nie tylko uzyskać lepszy wynik, ale też lepiej czuć się ze sobą na co dzień. Mamy nadzieję, że nasze techniki uspokajające okażą się dla ciebie przydatne i że dzięki nim zachowanie codziennego spokoju będzie dla ciebie nieco łatwiejsze. Na koniec nie pozostało nam nic innego, jak życzyć ci spokoju ducha i powodzenia na zawodach.

Sport

Sport - najnowsze informacje

Rozrywka