czwartek, 20 czerwca 2019 05:41

Zawada: 200 uczestników pobiegło dla bł. ojca Strzałkowskiego

Autor Marzena Gitler
Zawada: 200 uczestników pobiegło dla bł. ojca Strzałkowskiego

W niedzielę 9 czerwca w Zawadzie odbył się XVI Memoriał Błogosławionego Ojca Zbigniewa Strzałkowskiego, którego organizatorem jest miejscowa szkoła podstawowa nosząca jego imię.

Bieg po raz pierwszy zorganizowano z inicjatywy pady pedagogicznej i dyrektora szkoły mgr inż. Krzysztofa Nowaka 20 czerwca 2004 roku. Od tej pory odbywa się co roku w pierwszą lub drugą niedzielę czerwca.

Zbigniew Strzałkowski wraz z innym franciszkaninem, o. Michałem Tomaszkiem został zamordowany 9 sierpnia 1991 roku w Paru przez terrorystów Komunistycznej Partii Peru "Świetlisty Szlak". 5 grudnia 2015 w peruwiańskim Chimbote, gdzie pracowali polscy zakonnicy, odbyła się ich beatyfikacja.

Ojciec Zbigniew Strzałkowski był postacią, która wyrosła i kształtowała się wśród mieszkańców Zawady. W swej pracy duszpasterskiej w dalekim Peru zasłynął jako przyjaciel i obrońca dzieci, dlatego też został wybrany na patrona szkoły w Zawadzie do której uczęszczał.

Memoriał tradycyjnie poprzedziła uroczysta msza św. w intencji kanonizacji franciszkanina, w której uczestniczyli także przybyli polscy franciszkanie z Peru, proboszcz parafii Pariakoto o. Rafał Dryjeński oraz o. Stanisław Olbrycht, oraz Anna Pieczarka z Zarządu Województwa Małopolskiego, Wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł, Przewodnicząca Rady Gminy Tarnów Wiesława Mitera oraz radni.

W biegach w tym roku pobiegło blisko 200 zawodników w różnych kategoriach, dorośli, dzieci oraz młodzież. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, najlepsi zaś medale i nagrody. Szczególnie uhonorowani zostali najmłodsi zawodnicy wśród chłopców i dziewczynek, specjalne wyróżnienie powędrowało także do najstarszej uczestniczki biegów.

Po zakończeniu rywalizacji uczestnicy wydarzenia spędzili czas na pikniku rodzinnym. Cześć artystyczną przygotowali uczniowie z miejscowej szkoły, którzy zaprezentowali tańce, piosenki i wiersze. Nie brakowało atrakcji dla całych rodzin: bufetu, tradycyjnego bigosu od samorządu gminnego, konkursów i zabaw. Każdy mógł też spróbować swojego szczęścia w loterii fantowej.

Patronat nad wydarzeniem objął Biskup Tarnowski ks. dr Andrzej Jeż, a jego organizatorami była Szkoła Podstawowa im. bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego w Zawadzie, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów, Prowincja Św. Antoniego i Bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) z Krakowa i proboszcz parafii pw. Św. Marcina Biskupa w Zawadzie.

Inf. UG Tarnów, SP w Zawadzie, opr. mg, foto: UG Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje