niedziela, 1 sierpnia 2021 07:22

Zawyją syreny. Dziś 77 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Autor Marzena Gitler
Zawyją syreny. Dziś 77 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia w wielu polskich miastach odbędą się uroczystości związane z 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Główne małopolskie obchody zaplanowano w Krakowie.

Uroczystości rozpoczną się dokładnie w godzinę „W” o godz. 17:00 na krakowskim Rynku Głównym, przed Bazyliką Mariacką, gdzie uczestnicy uczczą pamięć poległych minutą ciszy.

Tuż po godzinie 17.00 w Bazylice Mariackiej, odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny i żołnierzy poległych za wolność pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.

O 18.30 odbędzie się uroczystość z udziałem Wojska Polskiego przed grobem Nieznanego Żołnierza na placu Jana Matejki. W jej trakcie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski odbierze z rąk wojewody małopolskiego Łukasza Kmity ppłk Ryszard Brodowski, honorowy prezes Okręgu Małopolskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Organizatorami krakowskich uroczystości są wojewoda małopolski, Oddział IPN w Krakowie i Światowy Związek Żołnierzy AK.

Powstanie Warszawskie rocznica Kraków
Obchody 77 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Krakowie - graf. IPN Kraków

Z okazji 77 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Kraków został udekorowany w biało-czerwone barwy. 1 sierpnia flagi państwowe pojawiły się w Krakowie na budynkach urzędu miasta oraz miejskich jednostek organizacyjnych, a także na masztach przed magistratem na placu Wszystkich Świętych. Udekorowane biało-czerwonymi flagami zostały także maszty od strony bazyliki Mariackiej i maszty za pomnikiem Grunwaldzkim na placu Matejki. Dodatkowo przy bazylice stanął stojak z flagami.

Kładka o. Bernatka, estakada tramwajowa Lipska-Wielicka, TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna firmy Emitel zostaną podświetlone w barwach biało-czerwonych.

Na mocy rozkazu komendanta głównego Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej).

Powstanie planowane na kilka dni upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 200 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

O ile pod względem militarnym powstanie zakończyło się klęską, o tyle pod względem politycznym miało ogromne znaczenie. Rozpoczynając je, Polacy zademonstrowali dążenie do odzyskania i utrzymania niepodległości. Jak pisał po wojnie Jan Nowak-Jeziorański, uczestnik tego niepodległościowego zrywu, legendarny „kurier z Warszawy”, „walka nie była daremna”, a powstanie warszawskie sprawiło, że „państwo polskie, chociaż zniewolone i wasalne, zachowało swoją odrębność, przetrwało Stalina, który w swych zamysłach prawdopodobnie chciał z niego z czasem uczynić część ZSRS”.

źródło: IPN o. Kraków fot. Pixabay

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka