czwartek, 1 grudnia 2022 20:00

Zbliża się weekend pełen cudów! „Im lepiej postępuję, tym piękniejszy jest świat”

Autor Katarzyna Jamróz
Zbliża się weekend pełen cudów! „Im lepiej postępuję, tym piękniejszy jest świat”

To jeden z najbardziej rozpoznawalnych programów społecznych w Polsce, którego głównym celem jest materialna i niematerialna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Wolontariusze Szlachetnej Paczki docierają do tysięcy rodzin, dla których głód, chłód i strach o jutro to chleb powszedni. O tym, jak wygląda i przebiega organizacja Szlachetnej Paczki na terenie Tarnowa, porozmawialiśmy z liderką rejonu - Iwoną Gradowicz.

Ogólnopolski projekt społeczny organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna działa od 2001 r. Do Szlachetnej Paczki włączane są rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z niezależnych od siebie przyczyn. Szlachetna Paczka dociera do biedy ukrytej, której nie zauważamy na co dzień, a która często pojawia się w rodzinie w wyniku nieszczęśliwego wypadku, choroby czy nawet trudno dostępnego i słabo skomunikowanego miejsca zamieszkania, utrudniającego podjęcie pracy.

Od soboty (12 listopada) przez cztery tygodnie, każdy z nas może wejść na stronę internetową Szlachetnej Paczki i wybrać rodzinę lub osobę, którą wesprze. Taką pomoc można przygotować np. wspólnie z rodziną, znajomymi czy współpracownikami. Warto wspomnieć, że pomagają nawet najmłodsi! W zespole łatwiej jest skompletować Paczkę i podzielić się z tymi, którym w życiu trudniej. W zeszłym roku, w "Weekend Cudów" pomoc trafiła do ponad 17 tys. rodzin! Mądra pomoc połączyła ponad 704 200 Polaków, a łączna wartość pomocy przekazanej w ramach Szlachetnej Paczki wyniosła prawie 70 milionów złotych. Za każdą cyferką stoją osobiste historie tych, którzy potrzebują najbardziej... O tym, jak wygląda i przebiega organizacja Szlachetnej Paczki na terenie Tarnowa, porozmawialiśmy z liderką rejonu, Iwoną Gradowicz.

Po raz który organizowana jest Szlachetna Paczka w Tarnowie? Ilu osobom pomogliście do tej pory?

– Szlachetną Paczkę w rejonie Tarnowa organizujemy już po raz 14. Od początku trwania Szlachetnej Paczki w Tarnowie pomogliśmy 250 rodzinom. Nie jestem w stanie określić dokładnej liczby wolontariuszy, która przez te 14 lat się u nas pojawiła. W tym roku jest nas 13 osób (w tym 4 osoby w wieku 16 lat, które jeszcze nie mogą same prowadzić wywiadu z rodzinami). Na tę chwilę mamy 6 rodzin. Jesteśmy jeszcze w trakcie pracy, co za tym idzie, dalej odwiedzamy rodziny, ale ze względu na to, że nie jesteśmy dużą grupą wolontariuszy, nie jesteśmy w stanie odwiedzić tylu, ilu byśmy chcieli. Dlatego co roku, gorąco zachęcamy wszystkich do zaangażowania się w pomoc, jako wolontariusz.

Kto najczęściej zgłasza się do przygotowywania paczek dla państwa podopiecznych?

– Darczyńcy. Są to osoby prywatne lub firmy i inne organizacje, które robią paczki dla wybranej przez siebie rodziny.

Jak wygląda proces pomocy konkretnej rodzinie?

– Na początku odwiedzamy rodziny, rozmawiamy z nimi, przeprowadzamy wywiad. Następnie taką rodzinę opisujemy w systemie i szukamy dla niej darczyńców, którzy w „Weekend Cudów” przywiozą skompletowaną przez siebie paczkę do magazynu. Następnie wolontariusze rozwożą je do rodzin. W tym roku, jak i w zeszłym, pomagać nam będą strażacy z OSP Łękawka.

Jeśli ktoś chciałby zorganizować paczkę, o czym powinien pamiętać?

– Należy pamiętać, aby zapoznać się z listą potrzeb rodziny. Taką paczkę można zorganizować w kilka osób, wtedy najlepiej przygotować listę zakupów i podzielić ją między sobą. Pamiętajmy, że najważniejsze jest spełnienie trzech głównych potrzeb rodziny. Jeśli jest to duża rzecz, jak np. pralka czy lodówka, można wtedy spróbować zorganizować zbiórkę pieniężną wśród znajomych.

Czym jest „Weekend Cudów” i kiedy przypada?

– Weekend Cudów to naprawdę wyjątkowy czas. Podczas tych dwóch dni, kilkaset tysięcy osób w całej Polsce angażuje się w działania Szlachetnej Paczki, a wolontariusze pukają do drzwi kilkunastu tysięcy potrzebujących rodzin i przekazują im mądrą, dedykowaną pomoc, która przez darczyńców była przygotowywana od tygodni. W tym roku „Weekend Cudów” wypada 10 i 11 grudnia.

Jakimi cechami powinien charakteryzować się wolontariusz, który zgłasza się do pomocy?

– Na pewno powinien cechować się: uczciwością, systematycznością, bezinteresownością, zaangażowaniem, a także chęcią zrobienia czegoś pożytecznego. Wolontariusz musi być dyskretny, wszystko, co mówi nam rodzina, zostaje u nas.

Co daje Pani pomaganie?
– Pomaganie innym przyczynia się do tego, że w moim życiu pojawia się więcej pozytywnych ludzi. Innymi słowy, mam więcej okazji do budowania dobrych relacji. Można powiedzieć, że im lepiej postępuję, tym piękniejszy jest świat!

***

Sponsorzy poszukiwani

Tarnowska Szlachetna Paczka poszukuje sponsorów, którzy pomogą zorganizować posiłek dla pracujących podczas "Weekendu Cudu" wolontariuszy. Zainteresowanych prosimy o kontakt ze Szlachetną Paczką Tarnów, np. za pośrednictwem Facebooka.

Fot. Szlachetna Paczka Tarnów/Facebook

Tarnów - najnowsze informacje