środa, 16 marca 2022 18:42

Zełeński pokazał film, który chwyta za gardło i serce. "Chcę, żebyście to zobaczyli" [WIDEO]

Autor Katarzyna Jamróz
Zełeński pokazał film, który chwyta za gardło i serce. "Chcę, żebyście to zobaczyli" [WIDEO]

W środę (16 marca) prezydent Ukrainy wystąpił wirtualnie przed Kongresem Stanów Zjednoczonych. W trakcie swojego przemówienia zaprezentował film pokazujący zniszczenia, jakie podczas inwazji wyrządziły rosyjskie wojska.

Wołodymyr Zełeński w trakie przemówienia powiedział, że rosyjskie siły wystrzeliły już 1000 rakiet na Ukrainę i niezliczone ilość bomb. Podkreślił, że Rosjanie używają dronów, by zabijać Ukraińców z precyzją.

— To terror, którego Europa nie widziała od 80 lat, prosimy o odpowiedź na ten terror ze strony całego świata

—  podkreślił prezydent Ukrainy.  

Dodał, że jego kraj każdego dnia doświadcza tego samego, czego doświadczyła Ameryka przy okazji ataków na Pearl Harbor w 1941 roku, czy podczas zamachów 11 września 2001 roku.

— To były ataki z powietrza, nikt się ich nie spodziewał, nie mogliście ich powstrzymać. Nasz kraj doświadcza tego samego każdego dnia, każdej nocy od trzech tygodni

— powiedział Zełeński.

—Zobaczcie, co Rosjanie zrobili z naszym krajem

— zwrócił się do kongresmenów.

Tak wygląda Ukraina po rosyjskiej inwazji

Na trwającym dwie minuty filmie pokazane są miasta (m.in. Kijów, Odessa, Chersoń i Mariupol), w których spokojne życie mieszkańców zostało przerwane przez wybuchy, bombardowania i eksplozje 24 lutego. Na nagraniu pokazane jest, jak rosyjskie rakiety uderzają w bloki mieszkalne, szkoły czy szpitale. Widać lecące rakiety, które niszczą wszystko, co pojawi się na ich drodze. W kolejnych sekundach filmiku można dostrzec ranne dzieci (m.in. próbè reanimacji dziewczynki, której, mimo wysiłku lekarzy, nie udało się uratować), wynoszone na noszach kobiety w ciąży ze zbombardowanego szpitala położniczego w Mariupolu, pokazane są sceny z masowych pochówków czy zwłoki mieszkańców leżące na ulicach. Widzimy również roztrzęsionego czterolatka, który przekraczał przejście graniczne w Medyce. Na nagraniu widoczne jest również zdjęcie ojca przytulającego ciało swojego dziecka, które poniosło śmierć w trakcie ostrzału rakietowego. W trakcie filmiku widzimy pożegnanie rodzin. Bliscy nie wiedzą, czy będą mogli jeszcze zobaczyć swoich ojców, mężów i braci, którzy zostają w kraju, by walczyć o swoją ojczyznę. Nagranie kończy się apelem: "zamknijcie niebo nad Ukrainą".

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje