poniedziałek, 23 listopada 2020 12:47

Zmarł ks. Józef Poremba – wieloletni proboszcz i honorowy obywatel Dąbrowy Tarnowskiej

Autor Aleksandra Tokarz
Zmarł ks. Józef Poremba – wieloletni proboszcz i honorowy obywatel Dąbrowy Tarnowskiej

Zmarł ksiądz Józef Poremba, wieloletni proboszcz Parafii NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Miał 82 lata.

Ks. Józef urodził się w 16 marca 1938 roku w Kamionce Wielkiej. Przez 28 lat był proboszczem parafii NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej.

-Był osobą niezwykle skromną i wrażliwą na krzywdę bliźniego oraz z wielkim zapałem realizującym bardzo potrzebne prace inwestycyjne - czytamy na stronie Urzędu Miasta.

Ksiądz Józef Poremba był inicjatorem wielu akcji. Jedną z nich było "Kilo" - polegające na zbiórce darów żywnościowych dla najuboższych. Dodatkowo duszpasterz organizował darmowe posiłki w kuchni Betania dla potrzebujących, festyny i pikniki charytatywne oraz uruchomił świetlicę terapeutyczną dla dzieci.

Za w pełni poświęcenia pracę został wyniesiony przez Stolicę Apostolską do godności Prałata Honorowego Jego Świątobliwości. W 2005 roku znalazł się w gronie 12 równorzędnych laureatów III edycji konkursu na Proboszcza Roku, którzy zostali wyłonieni z ponad 500 zgłoszeń z całego kraju.

Otrzymał również odznaczenia i wyróżnienia od władz świeckich. Było to honorowe obywatelstwo Gminy Dąbrowa Tarnowska nadane Uchwałą Rady Miejskiej w 2000 r., Nagroda Honorowa Zarządu Województwa Małopolskiego Amicus Hominum za rok 2009 oraz Złoty Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP w 2011 .
W 2008 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę. Był kapelanem w dąbrowskim Hospicjum i Domu Pomocy Społecznej. Do końca swej wspaniałej posługi kapłańskiej aktywnie uczestniczył w pracy duszpasterskiej w parafii.

Wprowadzenia ciała do kościoła parafialnego odbędzie się we wtorek (24 listopada) o godz. 15.00. O godz. 16.00 Msza św. w intencji śp. Ks. Prałata Józefa pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Aby umożliwić parafianom pożegnanie ks. Prałata i modlitwę w jego intencji kolejna msza św. zostanie odprawiona we wtorek o godz. 18.00. Do godz. 20.00 ciało będzie wystawione w kościele parafialnym.

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem bpa Stanisława Salaterskiego w kościele parafialnym w Dąbrowie Tarnowskiej w intencji zmarłego rozpocznie się w środę (25 listopada) o godz. 12, po której ciało Zmarłego zostanie złożone w grobowcu kapłańskim na miejscowym cmentarzu.

inf./fot. UM Dąbrowa Tarnowska

Dąbrowa Tarnowska - najnowsze informacje