piątek, 24 marca 2023 12:20

To już w ten weekend! W którą stronę przesuniemy wskazówki?

Autor (red)
To już w ten weekend! W którą stronę przesuniemy wskazówki?

Fakt, że dni staną się dłuższe, a my będziemy mogli cieszyć się urokami wiosennego słońca aż do późnego popołudnia, rekompensuje Polakom nadchodzący krótszy sen.

Jak co roku, w ostatni weekend marca przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni. Co za tym idzie, w nocy z najbliższej soboty (25.03.2023) na niedziele należy pamiętać o zmianie godziny z 2:00 na 3:00. Ułatwieniem, które pomaga w ten dzień uniknąć spóźnień i ogólnej dezorientacji, są cyfrowe zegary umiejscowione w środku większości urządzeń elektronicznych. Telefony, smartwatche, komputery, a nawet najnowszej generacji urządzenia AGD przestawiają wyświetlaną przez nich godzinę automatycznie.

Kwestia zmiany czasu ma swoich zwolenników i przeciwników. Bez wątpienia jest to wśród Polaków temat do dyskusji. Unia Europejska od lat zapowiadała likwidację zwyczaju cyklicznej zmiany czasu, jednak ze względu na ważniejsze kwestie do podniesienia, które w ostatnim czasie spadły na Parlament Europejski, temat przesuwania czasu została odłożona na bok.

Co ciekawe, czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na całym świecie (między innymi prawie we wszystkich państwach w Europie). Zmiany czasu na Starym Kontynencie nie przeprowadzają Islandia, Rosja i Białoruś. Żeby nie było jednak tak łatwo, to w Unii Europejskiej wszystkie państwa członkowskie zmieniają czas tego samego dnia, jednak o różnych godzinach, w zależności od strefy czasowej.


Małopolska - najnowsze informacje