wtorek, 13 lipca 2021 06:48

„Zmniejszy się poziom zagrożenia powodziowego”. Rusza wyczekiwana przez tarnowian inwestycja

Autor Aleksandra Tokarz
„Zmniejszy się poziom zagrożenia powodziowego”. Rusza wyczekiwana przez tarnowian inwestycja

- To wydarzenie w sposób szczególny wpisuje się w sytuację po wczorajszych nawalnych opadach deszczu na Sądecczyźnie, ale nie tylko wczorajszych, gdyż nie tylko nasz region narażony jest na opady deszczu i zjawiska błyskawicznych powodzi - mówił wczoraj w Tarnowie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Wczoraj rozpoczęto prace nad rozbudową wałów przeciwpowodziowych rzeki Biała w Tarnowie - to ma przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo ludziom.

Na 13 kilometrach wały zostaną doszczelnione za pomocą przesłony przeciwfiltracyjnej, a także wykonane zostaną konieczne drogi przywałowe na zawalu. Dodatkowo prace polegać będą na odtworzeniu istniejących oraz wykonaniu nowych odcinków dróg w międzywalu, rozbudowie oraz budowie ramp wałowych, rozbudowie murów betonowych stanowiących integralną część wałów przeciwpowodziowych oraz przebudowie lub remoncie istniejących przepustów wałowych. Wykonana zostanie także konieczna przebudowa istniejącej infrastruktury. Wszystkie prace będą prowadzone pod nadzorem przyrodniczym.

- Dziś rusza inwestycja niezwykle wyczekiwana przez mieszkańców Tarnowa i całej Małopolski. Dzięki rozbudowie wałów przeciwpowodziowych zmniejszy się poziom zagrożenia powodziowego w tym regionie, czego skutkiem będzie wzrost bezpieczeństwa mieszkańców. Jest to kolejne realizowane przez nas zadanie, mające na celu ochronę przeciwpowodziową Małopolski – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Realizacja projektu ma pozwolić na zapewnienie bezpieczeństwa ludziom, zakładom przemysłowym, zabudowaniom mieszkalnym i gospodarczym oraz ochronić infrastrukturę techniczną przed katastrofalnymi skutkami przepływu wielkich wód w korycie rzeki w Białej oraz Tarnowie.

- Planowane działania obejmują rozbudowę istniejących obwałowań przeciwpowodziowych Białej wraz z wałem cofkowym potoku Wątok, poprzez ich poszerzenie i podniesienie na bezpieczną wysokość oraz wydłużenie lewego odcinka obwałowania rzeki Biała - tłumaczy Szymon Huptyś, rzecznik prasowy ministerstwa infrastruktury.

Jest to kolejny etap realizacji kompleksowej ochrony przeciwpowodziowej na terenie Małopolski. Zakończenie inwestycji zaplanowano na 2022 r. Wartość projektu to ponad 44 mln zł.

fot. ilustracyjne/Fotografia Ratownicza Konrad Sikorski

Tarnów - najnowsze informacje