piątek, 23 września 2022 10:29

Znaleziono nowego koronawirusa. Roznoszą go nietoperze, które żyją w Polsce

Autor Marzena Gitler
Znaleziono nowego koronawirusa. Roznoszą go nietoperze, które żyją w Polsce

W Rosji wykryto nowego koronawirusa. Wirus podobny do SARS-CoV-2 wirus Chosta-2, który może przenosić się na ludzi, został znaleziony u podkowca małego, nietoperza, który występuje również na południu Polski.

Nowego koronawirusa wykryto u nietoperzy żyjących w pobliżu Soczi.  Wirus Chosta-2, znaleziony w organizmie nietoperza z gatunku podkowiec mały (Rhinolophus hipposideros) jest podobny do SARS-CoV-2. Podobnie jak on może atakować ludzkie komórki i nie chroni przed nim odporności uzyskanej w wyniku szczepienia przeciwko COVID-19. Naukowcy z Washington State University i Tulane University wyniki swoich badań ogłosili na łamach czasopisma "PLoS Pathogens". Ich zdaniem, nowe szczepionki przeciwko Covid-19 powinny być opracowywane tak, by mogły przeciwdziałać skutkom infekcji wywoływanych przez szerszą grupę tzw. sarbekowirusów, do których należą i SARS-CoV-2, i Chosta-2.

Wirus na razie jest daleko od naszych granic i nie zaobserwowano przypadków zakażenia człowieka. Warto jednak przypomnieć, że podkowiec mały - niewielki nietoperz, u którego wykryto wirus, będący potencjalnym źródłem kolejnej pandemii, występuje również w Małopolsce. Gatunek ten jest objęty ochroną w prawie międzynarodowym.

fot. Pixabay.com/ Wikipedia.com

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje