piątek, 30 października 2020 11:10

Znany lekarz antycovidowiec zakażony koronawirusem!

Autor Aleksandra Tokarz
Znany lekarz antycovidowiec zakażony koronawirusem!

Kierownik oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej, znany ze swojej krytyki ogłoszenia pandemii koronawirusa, jest zakażony COVID-19. Poinformował o tym za pomocą mediów społecznościowych.

Doktor Martyka znany jest z krytyki ogłoszenia pandemii koronawirusa. 18 kwietnia w wywiadzie dla Gazety Krakowskiej, który odbił się szerokim echem w Polsce, krytykował obowiązek noszenia maseczek i inne zalecane obostrzenia. Przestrzegał też przed paniką, która jest gorsza od wirusa. Początkiem października, w wywiadzie da Super Expressu ostro komentował rządową strategię walki z koronawirusem. -Te nadzwyczajne, nieadekwatne do rzeczywistego zagrożenia zarządzenia, można porównać do dezynfekowania ran poprzez zalewanie ich stężonym kwasem siarkowym. Można więc powiedzieć, że pomysł rządu na walkę z koronawirusem odbije się na zdrowiu i życiu ogromnej ilości pacjentów, którzy nie doczekają się na właściwe leczenie – mówił.

Koronawirus. Dr. Zbigniew Martyka: Terapia okazała się gorsza niż choroba
Kierownik oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej, znany ze swojej krytyki ogłoszenia pandemii koronawirusa, Zbigniew Martyka apeluje o przestanie traktowania zakażenia Covid jak wyjątkowej choroby.

-Niezależnie od wprowadzanych obostrzeń do końca sezonu grypowego prawdopodobnie 70% z nas będzie już po kontakcie z koronawirusem. Prawdopodobnie 80 do 90% z tych 70% nawet nie będzie sobie zdawało sprawy z faktu zainfekowania organizmu wirusem SARS-COV-2. Pozostałe 10-20% będzie miało objawy - porównywalne przynajmniej do lżejszej lub cięższej grypy. Około 1-2% przejdzie COVID-19 ciężko lub bardzo ciężko, z wysoką gorączką, w skrajnych przypadkach z koniecznością podłączenia do respiratora. Generalnie, szansa na ciężkie przechorowanie COVID-19 jest zdecydowanie niewielka - co oczywiście nie oznacza, że nie ma jej wcale. Dlatego przypominam o zachowywaniu standardowych środków ostrożności, jak przy każdej chorobie zakaźnej. Masz objawy zarażenia (obojętnie, czy koronawirusem, czy jakimkolwiek innym wirusem) - połóż się do łóżka, zostań w domu, wydobrzej. Jesteś zdrowy - zadbaj o odporność swojego organizmu. To najlepsze, co możesz zrobić. W żadnym razie nie daj się ponieść panice – napisał wczoraj na Facebooku.

W dalszej części wpisu poinformował, że sam jest zakażony koronawirusem.

-Pracując na oddziale zakaźnym kwestią czasu było, kiedy przejdę zakażenie koronawirusem. Mój przypadek to jeden z tego niewielkiego procenta, gdzie przebieg choroby jest dosyć uciążliwy, z wysoką gorączką. Jednocześnie chcę wyrazić ogromną wdzięczność personelowi z mojego oddziału za doskonałą opiekę. Liczę, że wkrótce będę mógł wrócić do pracy i nadal pomagać wszystkim potrzebującym.

fot. Facebook/Dr n. med. Zbigniew Martyka

Dąbrowa Tarnowska - najnowsze informacje