poniedziałek, 10 lipca 2023 08:14

Zobaczył tonącego i ruszył z pomocą. Polski policjant bohaterem

Autor Katarzyna Jamróz
Zobaczył tonącego i ruszył z pomocą. Polski policjant bohaterem

Dzielnicowy z mszczonowskiego komisariatu podczas urlopu w Turcji zauważył tonącego w morzu mężczyznę, który po chwili zniknął pod wodą. Policjant natychmiast ruszył mu z pomocą.

Sierż. Paweł Nietrzebka, na co dzień dzielnicowy z Komisariatu Policji w Mszczonowie (woj. mazowieckie), wraz z rodziną spędzał urlop w Kemerze w Turcji. W miniony weekend, podczas pływania w morzu, zauważył tonącego mężczyznę, który krzyczał o pomoc, a po chwili zniknął pod wodą. – Policjant bez wahania zanurkował i zauważył jak mężczyzna wypuszcza powietrze i idzie na dno. Funkcjonariusz wyciągnął tonącego na powierzchnię. Gdy już na niej byli, mężczyzna uwiesił się na policjancie i pociągnął go pod wodę. Funkcjonariusz oswobodził się, podpłynął do poszkodowanego od tyłu, zastosował chwyt ratowniczy i odholował go do liny z bojami ograniczającymi kąpielisko, a następnie zamocował jego ręce oplatając je linami tak, aby głowa znajdowała się nad powierzchnią – informuje policja.

Kiedy tonący mężczyzna uspokoił się, funkcjonariusz postanowił sprowadzić pomoc, cały czas obserwując poszkodowanego. Sierżant dopłynął do brzegu, a następnie pobiegł do wypożyczalni sprzętu pływackiego, gdzie poinformował dwóch ratowników o zdarzeniu. Funkcjonariusz razem z ratownikami popłynęli skuterami do poszkodowanego, który kurczowo trzymał się liny. Mężczyzna został podjęty z wody i przewieziony na brzeg, gdzie została udzielona mu pomoc.

Sierż. Paweł Nietrzebka jest z wykształcenia ratownikiem medycznym, a od 30 lat ma też uprawnienia ratownika wodnego. Policjant często bierze udział w recertyfikacji innych policjantów z zakresu pierwszej pomocy, które systematycznie organizuje Wydział Kadr i Szkolenia KWP.

Inf./Fot. Policja Mazowiecka

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka