wtorek, 21 marca 2023 13:49

Rozmowa z robotem i wirtualne turystyczne okulary -w ZSP w Krynicy-Zdroju

Autor Artykuł zewnętrzny
Rozmowa z robotem i wirtualne turystyczne okulary -w ZSP w Krynicy-Zdroju

Ponad 900 młodych ludzi z Sądecczyzny odwiedzi przez dwa dni Mobilne Centrum Edukacji - Turystyczna Szkoła, które zawitało właśnie do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy-Zdroju. Dzisiaj, prezentacji Centrum dokonał Andrzej Gut-Mostowy - sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Towarzyszył mu m.in. starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

  • Mobilne Centrum Edukacji to wielopoziomowy projekt edukacyjny skierowany do uczniów, ich wychowawców i opiekunów. Nowoczesna multimedialna przestrzeń łączy tradycyjne narzędzia edukacji z interaktywnymi formami komunikacji i angażującą zabawą, zachęcającymi do odkrywania atrakcyjności turystycznej Polski – mówił Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. - Na prezentację Mobilnego Centrum wybraliśmy właśnie szkołę powiatową w Krynicy. Wielokrotnie przekonałem się o wysokim poziomie kształcenia w tej placówce. Co ważne, są tutaj klasy przygotowujące do zawodu hotelarza, jest klasa turystyczna oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Wszystkie te specjalizacje są związane z turystyką.

Mobilne Centrum już dzisiaj przyciągnęło kilkuset uczniów ze szkół podstawowych, którzy jednocześnie zapoznawali się z bogatą oferta ZSP w Krynicy-Zdroju. Mieli okazję porozmawiać z robotem, zwiedzać Polskę za pomocą wirtualnych okularów, układać gigantyczne puzzle czy spróbować swoich sił w jeździe na nietypowych rowerach.

W czasie, kiedy młodzież zgłębiała tajniki Mobilnego Centrum, trwała dyskusja o rozwoju turystyki w naszym regionie. Prowadziła ją dyrektor ZSP w Krynicy-Zdroju Maria Aleksander-Pisz.  Jak mówił minister Andrzej Gut-Mostowy, po pandemii były obawy, że turystyka nie wróci szybko do poziomu z rekordowego pod tym względem 2019 roku.

  • Tymczasem, w ubiegłym roku odnotowaliśmy 34 miliony wykupionych noclegów w Polsce i tym samym znaleźliśmy się na poziomie ruchu turystycznego sprzed czterech lat – dodał minister Andrzej Gut-Mostowy. – To bardzo dobra wiadomość. Polacy wrócili do turystyki aktywnej takiej jak kajaki czy rowery. Liczba rowerzystów wzrosła w ubiegłym roku o około 30 procent. Oczywiście musimy cały czas dbać o promocję istniejących atrakcji, ale też kreowanie nowych, ciekawych miejsc. I co najważniejsze – te miejsca muszą być doskonale skomunikowane z resztą Polski. Budowa „Sądeczanki” i uruchomienie trasy kolejowej Podłęże – Piekiełko powinno być priorytetem. To tlen dla Sądecczyzny. Apeluję do osób, które mają wpływ na realizację tych inwestycji, żeby zrealizować je za wszelką cenę i wszelkimi sposobami. To gwarancja rozwoju tego regionu.

W podobnym tonie wypowiedział się starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski oraz burmistrzowie biorący udział w spotkaniu. Starosta podziękował ministrowi za wspieranie Sądecczyzny, częste spotkania z branżą i zaangażowanie w promocję.

  • Dziękuję również za wybór naszej szkoły w Krynicy do promocji projektu Mobilne Centrum Edukacji - dodał starosta. - Bardzo zależy nam na rozwoju turystyki, to przynosi wymierne korzyści dla rozwoju gospodarczego naszego regionu i dla jego mieszkańców. Jako samorząd robimy wszystko, aby poprawić infrastrukturę drogową. W tej kadencji wyremontujemy rekordową liczbę dróg - wszystko po to, aby zapewnić jak najlepsze i bezpieczne warunki dla mieszkańców i turystów. Nasz region jest niezwykle atrakcyjny - trzeba to wykorzystać.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: Andrzej Gut-Mostowy - sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Marian Dobosz, radni powiatowi – Andrzej Gancarz i Stanisław Sułkowski, Justyna Tokarczyk – sekretarz Powiatu, Bożena Mynarek – dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, Anna Salamończyk-Mochel – wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, burmistrzowie i wójtowie z Sądecczyzny, Paweł Cieślicki – prezes Nowosądeckiej Izby Turystycznej, Bogdan Kałucki – dyrektor Krynickiej Organizacji Turystycznej, Marcin Deja – prezes Zarządu GOPR.

Fot. Maria Olszowska

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka