poniedziałek, 22 lutego 2021 11:47

Zwykłe maseczki i przyłbice mogą już nie wystarczyć. Będzie zmiana?

Autor Wiktoria Mitura
Zwykłe maseczki i przyłbice mogą już nie wystarczyć. Będzie zmiana?

Nastąpią zmiany w sprawie noszenia przyłbic i zakrywania twarzy szalikiem czy arafatką – zapowiedział w poniedziałek szef KPRM. Przyłbice są gorszym środkiem ochrony niż maseczka.

W Radiu ZET Michał Dworczyk został zapytany, czy w Polsce będzie wkrótce obowiązywać nakaz noszenia maseczek chirurgicznych.

- Według mojej wiedzy to będzie funkcjonowało na zasadzie pewnego zalecenia, a nie obowiązującego prawa – powiedział. - Jeśli chodzi o typ maseczki, to nie będzie tutaj obowiązku noszenia określonego typu maseczki, będą raczej zalecenia – dodał.

Zapytany, czy będzie kategoryczny zakaz noszenia przyłbic, szef KPRM odpowiedział, że "jeśli chodzi o przyłbice czy zakrywanie twarzy szalikiem lub arafatką, to zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia nastąpią zmiany". - Będziemy musieli wszyscy nosić maseczki – podkreślił.

Internauci pytają, dlaczego rząd potrzebował tyle czasu, aby ocenić, ze zakrywanie ust i nosa szalikiem tak naprawdę nic nie daje. Dworczyk odpowiedział: - To raczej nie jest kwestia tego, że nic nie dają, tylko, że są gorszym środkiem ochrony indywidualnej niż maseczka, w szczególności maseczka chirurgiczna czy FFP2 albo FFP3. Proszę zwrócić uwagę, że wirus mutuje, pojawiają się kolejne odmiany, coraz bardziej zaraźliwe – tak jak w przypadku odmiany brytyjskiej czy południowoafrykańskiej – i trzeba w związku z tym odpowiadać na bieżącą sytuację – podkreślał Dworczyk.

Info: PAP    foto: gov.pl

koronawirus

koronawirus - najnowsze informacje