czwartek, 11 lutego 2021 11:25

100 mln zł na Czyste Powietrze

Autor Marzena Gitler
100 mln zł na Czyste Powietrze

Małopolskie samorządy otrzymają dodatkowe 100 mln zł na realizację programu Czyste Powietrze.

We wtorek 9 lutego w Krakowie odbyły się rozmowy Samorządu Województwa oraz wojewody małopolskiego Łukasza Kmity z pełnomocnikiem premiera ds. programu Czyste Powietrze Bartłomiejem Orłem. Premier Mateusz Morawiecki przeznaczył na ten cel dodatkowe 100 milionów złotych.

Program Czyste powietrze jest dla mieszkańców Małopolski głównym źródłem dotacji do wymiany pieców i termomodernizacji domów. W skorzystaniu z tego źródła pomagają zatrudnieni w ponad 60 gminach ekodoradcy, przyjęte niedawno w Małopolsce regulacje nakładają także obowiązek utworzenia stanowiska obsługi Programu Czyste Powietrze w każdej gminie.

- Ponad 100 mln zł na promocję programu Czyste Powietrze w gminach stało się faktem. 75 mln zł zostanie przeznaczonych na wsparcie punktów konsultacyjnych, 16 mln na nagrody dla gmin, a 10 mln zł na zwrot kosztów wniosków. To istotne wsparcie dla samorządów w walce o czyste powietrze - powiedział pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze Bartłomiej Orzeł.

Wspomniane 100 milionów złotych to kwota dodatkowa, skierowana nie do prywatnych beneficjentów programu, ale do samorządów lokalnych. Środki mogą zostać wydane m.in. na organizację spotkań z mieszkańcami poszczególnych gmin, na których ci będą mogli się dowiedzieć, jak wziąć udział w programie i dlaczego jest to ważne.

Według uchwały antysmogowej dla Małopolski, do końca roku 2022 należy wymienić wszystkie piece pozaklasowe, a do końca roku 2026 – te o 3. lub 4. klasie emisyjności. Badania polskich naukowców pokazują, że zanieczyszczenia powietrza są przyczyną ponad 40 000 zgonów w kraju. Długotrwałe oddychania smogiem zaostrza także objawy i zwiększa śmiertelność u osób zarażonych wirusem COVID-19.

inf. i foto: UMWM

Działania na rzecz walki ze zmianami klimatu: Elon Musk fundatorem nagrody XPRIZE o wartości 100 milionów dolarów za technologię eliminacji dwutlenku węgla
Największa w historii nagroda motywująca, która ma przyciągnąć i zainspirować wynalazców do opracowania i zwiększenia skali rozwiązań w zakresie usuwania dwutlenku węgla, służących walce ze zmianami klimatu. LOS ANGELES--(BUSINESS WIRE)-- XPRIZE, światowy ekspert w opracowywaniu i uruchamianiu pro…

Ekologia - najnowsze informacje