poniedziałek, 15 stycznia 2024 10:05

15 stycznia Wyspiański obchodziłby 155. urodziny!

Autor Katarzyna Domagała
15 stycznia Wyspiański obchodziłby 155. urodziny!

Dzisiaj, 15 stycznia, przypada rocznica 155. urodzin jednego z największych artystów Młodej Polski, Stanisława Wyspiańskiego.

15 stycznia 1869 roku w Krakowie urodził się Stanisław Wyspiański. Był niezwykle wszechstronnym artystą: malarzem, dramatopisarzem i projektantem, jego dzieła odznaczały się nowatorskim i niepowtarzalnym językiem wypowiedzi artystycznej.

Kraków, tam tworzył i żył Wyspiański

Miejsce, w którym urodził się Stanisław Wyspiański, w znaczącym stopniu wpłynęło na jego twórczość. Dorastając w Krakowie zdobył wszechstronne wykształcenie w Gimnazjum Św. Anny (obecnie Liceum Ogólnokształcące im. B. Nowodworskiego), w Szkole Sztuk Pięknych i na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dzięki ojcu, Franciszkowi, który był rzeźbiarzem, poznawał krakowskie środowisko artystyczne – szczególnie Jana Matejkę, który stał się jego mistrzem i nauczycielem. To dzięki Matejce, razem z Józefem Mehofferem, pracował w czasie studiów nad polichromiami w kościele Mariackim.

Kraków był dla Wyspiańskiego wielkim źródłem inspiracji. Tworzył on tam portrety i pejzaże, projektował witraże i polichromie kościelne, meble i wyposażenie wnętrz, szatę graficzną książek, czasopism artystycznych, afiszy oraz scenografie i kostiumy do pisanych przez siebie dramatów. W kościele franciszkanów do dziś można podziwiać polichromie i witraże jego autorstwa, w kościele św. Krzyża – renesansowe polichromie, które zrekonstruował. Brał udział w modernizacji Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie we współczesną Akademię.

Wyspiański był również wyjątkowo uznanym dramatopisarzem. W czasie premier jego sztuk w Teatrze Miejskim w Krakowie (obecnie Teatr im. J. Słowackiego) można było zobaczyć, że myślał o teatrze kompleksowo: współtworząc teksty, scenografie, kostiumy, rekwizyty. Jego „Wesele” jest jednym z tych dzieł polskiej literatury, które stale jest obecne w repertuarach polskich teatrów.

Wyspiański zmarł 28 listopada 1907 roku również w Krakowie

Obchody 155. rocznicy urodzin Wyspiańskiego w Krakowie

W związku z rocznicą urodzin Wyspiańskiego w mieście, a konkretnie w Rydlówce (oddział Muzeum Krakowa), odbyły się wydarzenia upamiętniające ją.

Dziś świętowanie 155. rocznicy urodzin Stanisława Wyspiańskiego. Co przygotował Kraków?
Rydlówka, oddział Muzeum Krakowa mieszczący się w historycznym dworku, w którym w 1900 roku miało miejsce wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny, serdecznie zaprasza do wspólnego uczczenia 155. rocznicy urodzin Stanisława Wyspiańskiego. W sobotę (13 stycznia) w Rydlówce rozpoczną się obchod…
“Mijając ją, pluły jej pod nogi, inne, pokazując sobie palcami, mówiły głośno: «To ta małpa...»” Kim były bohaterki “Wesela”?
Monika Śliwińska w swoim reportażu “Panny z Wesela” opowiada o Annie, Jadwidze i Marii Mikołajczykównach, które Wyspiański unieśmiertelnił w swoim “Weselu”.

Grafika: Wikipedia

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka