sobota, 2 kwietnia 2022 08:25

17 lat temu Jan Paweł II odszedł do domu Ojca "Twoją wolą jest pokój"

Autor Katarzyna Jamróz
17 lat temu Jan Paweł II odszedł do domu Ojca "Twoją wolą jest pokój"

W sobotę (2 kwietnia) mija 17 lat od śmierci Jana Pawła II. Ojciec Święty wielokrotnie nazywany był „papieżem pokoju”, a w swoich orędziach i przemówieniach odwoływał się do braterstwa, wspólnoty i poszanowania wolności drugiego człowieka.

Papież zmarł 2 kwietnia 2005 r., w wieku 84 lat. Byli przy nim jego najbliżsi współpracownicy: kard. Stanisław Dziwisz, ks. prof. Tadeusz Styczeń, jego uczeń z KUL, Abp Mieczysław Mokrzycki i opiekujące się Janem Pawłem II siostry sercanki.

Jan Paweł II nazywany był “papieżem pokoju”. W liście apostolskim “Tertio millennio adveniente” pisał: “Na kryzys cywilizacji trzeba odpowiedzieć cywilizacją miłości, opartą na uniwersalnych wartościach pokoju, solidarności i wolności, które znajdują pełne urzeczywistnienie w Chrystusie”, a podczas audiencji dla wiernych z Białorusi w 1998 roku mówił: “Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego”.

– Muszę powiedzieć, że należę do tego pokolenia, które pamięta dobrze, dzięki Bogu przeżyło II wojnę światową i dlatego właśnie mam obowiązek przypomnieć wszystkim młodym, którzy tego nie doświadczyli, by pamiętali i mówili: Nigdy więcej wojny!

– podkreślił Ojciec Święty podczas niedzielnej audiencji na Placu Świętego Piotra w 2003 roku.

– Wzywał światowych przywódców do poszanowania godności i praw każdego człowieka. Sprzeciwiał się jakiejkolwiek formie agresji. ‘Nigdy jeden przeciw drugiemu’ – wzywał tymi słowami nie tylko Polaków. W dzisiejszym niespokojnym świecie jest to bardzo aktualne przesłanie. Wojna nigdy nie była i nie będzie sposobem na rozwiązanie problemów etnicznych, ekonomicznych, religijnych. Będzie zawsze złem uderzającym w człowieka i prowadzącym do destrukcji i zagłady. Dlatego jeszcze raz dziś powtarzam za św. Janem Pawłem II: Nigdy więcej wojny!

– apelował kard. Stanisław Dziwisz w 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Dziś wieczorem, przy Franciszkańskiej 3 odbędzie się  czuwanie, którego główną intencją będzie modlitwa o pokój na Ukrainie. Czuwanie rozpocznie się o 20:00.

Inf.: Archidiecezja Krakowska
Fot.: domjp2.pl

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje