poniedziałek, 4 października 2021 10:55

200 lat Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. „Prawda jest wartością, która definiuje tę instytucję”

Autor Aleksandra Tokarz
200 lat Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. „Prawda jest wartością, która definiuje tę instytucję”

W tym roku Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie obchodzi jubileusz 200-lecia istnienia. Podczas uroczystości, które odbyły się 2 października, poświęcono Drzwi Jubileuszowe oraz figurę bł. Romana Sitki. Z okazji jubileuszu prezydent Roman Ciepiela przyznał uczelni Dukat Tarnowski, z podziękowaniem za pracę na rzecz tarnowskiej edukacji. Obchodom jubileuszu towarzyszyła inauguracja roku akademickiego na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie krakowskiego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

- Misją uczelni jest prowadzenie badań naukowych, odkrywanie prawdy oraz kształcenie umiejętności jej poznawania. Prawda jest wartością, która definiuje tę instytucję. Ma ona moc jednoznaczną, może być fundamentem zgody i solidarności, także na poziomie społecznym. Jestem przekonany, że dzięki Państwa zaangażowaniu i naszemu wsparciu ten rok akademicki przyniesie kolejne sukcesy studentów oraz będzie czasem przełomowych osiągnięć naukowych. Życzę Państwu wszelkiej pomyślności, naukowej odwagi w poszukiwaniu i dążeniu do prawdy oraz satysfakcji z podejmowanych wysiłków – mówił podczas jubileuszowej inauguracji wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Uroczystości zainaugurowano poświęceniem Drzwi Jubileuszowych oraz figury bł. rektora ks. Romana Sitki. Następnie, w kaplicy głównej odprawiono uroczystą mszę św., której przewodził biskup tarnowski Andrzej Jeż. W jubileuszu uczestniczył m.in. abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Tego dnia oficjalnie rozpoczął się również rok akademicki i formacyjny.

Papież Pius VII bullą „Studium paterni affectus” reerygował 20 września 1821 roku diecezję tarnowską i wyraził życzenie, aby dla jej potrzeb powołać do życia seminarium duchowne. W ten sposób, ów dokument stał się aktem erekcyjnym tarnowskiego Seminarium Duchownego. W ciągu 200 lat do święceń przygotowało w tarnowskiej uczelni 4300 kapłanów. Kapłani-absolwenci pracują nie tylko w diecezji tarnowskiej, a także w Polsce i na świecie.

„Współcześnie możemy odnieść się do postawy i dokonań wielu wybitnych profesorów i absolwentów, a dziś w szczególny sposób wspominamy postać błogosławionego rektora ks. Romana Sitki, który jest przykładem postawy człowieka godnego i patrioty. Od momentu powstania to miejsce to przede wszystkim ludzie, ich codzienna praca i pasja, dlatego szczególne słowa uznania kieruję do osób związanych zawodowo i naukowo z tarnowskim seminarium. W tak ważnym dniu inauguracji pięknego jubileuszu oraz roku formacyjnego chciałbym jako wyraz szacunku i uznania oraz na pamiątkę potomnym uhonorować uczelnię Złotym Dukatem Tarnowskim” – można przeczytać w liście gratulacyjnym, który prezydent skierował do ks. Romana Soprycha, rektora tarnowskiego seminarium.

W ramach obchodów zaplanowano także pielgrzymkę kleryków, przełożonych i wykładowców do sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej, połączoną z obchodami 25-lecia Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Pielgrzymka odbędzie się w sobotę 16 października.

inf. UM Tarnów, fot. Artur Gawle

Tarnów - najnowsze informacje