sobota, 28 października 2023 05:24

23 migrantów zatrzymanych w Chochołowie. Wśród nich dzieci

Autor Marzena Gitler
23 migrantów zatrzymanych w Chochołowie. Wśród nich dzieci

W czwartek rano funkcjonariusze Placówki SG w Zakopanem zatrzymali 23 imigrantów, którzy nielegalnie, pieszo przekroczyli granicę z Polską. W grupie cudzoziemców było 10 dzieci.

Zatrzymani cudzoziemcy to 22 obywateli Turcji i jeden Afgańczyk. W grupie było 5 kobiet, 8 mężczyzn oraz 10 dzieci. Wszyscy przekroczyli granicę polsko-słowacką pieszo, wbrew obowiązującym przepisom. Straż Graniczna zatrzymała ich  w Chochołowie.

Obywatele Turcji to Kurdowie, którzy choć stanowią dużą część populacji tego kraju, nie są tam mile widziani. Kurdowie, których jest ok. 40 milionów, podobnie jak Palestyńczycy, nie mają swojego kraju. Zamieszkują głównie historyczny region Kurdystanu i Anatolii, czyli Turcję, Iran, Irak oraz Syrię, ale liczne społeczności kurdyjskie znajdują się również w Niemczech, Francji czy Szwecji. Najwięcej Kurdów jest w Turcji, gdzie ich populację określa się nawet na 20 milionów ludzi.

Zatrzymani Kurdowie mieli tureckie paszporty i dowody osobiste oraz prawo jazdy. Z kolei obywatel Afganistanu nie miał przy sobie żadnego dokumentu tożsamości.

Zatrzymana grupa miała zostać wywieziona przez kuriera z Polski. Samochód osobowy typu van, na czeskich numerach rejestracyjnych, zaparkowany vis a vis remizy OSP w Chochołowie zauważyli patrolujący rejon funkcjonariusze SG. Okazało się, że kierowca vana - 22-letni obywatel Gruzji czekał na zatrzymaną około poł kilometra wcześniej grupę migrantów. Po sprawdzeniu pojazdu w dostępnych systemach, okazało się że jest on zarejestrowany przez stronę węgierską, jako samochód biorący udział w procederze organizowania nielegalnej migracji. Z tego powodu mężczyzna również został zatrzymany.

Po zatrzymaniu wszyscy cudzoziemcy zostali doprowadzeni do Placówki SG w Zakopanem, gdzie w piątek, 27 października prowadzono z nimi dalsze czynności w związku z nielegalnym przekroczeniem granicy i pomaganiem w nielegalnej migracji.

To kolejna grupa zatrzymana na Podhalu. 15 października, policjanci z Zakopanego zatrzymali 14 cudzoziemców, którzy nielegalnie pieszo przekroczyli granicę ze Słowacji do Polski.

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka