czwartek, 29 października 2020 13:15

8 lat więzienia za Strajk Kobiet? Prokuratura chce karać organizatorów

Autor Marzena Gitler
8 lat więzienia za Strajk Kobiet? Prokuratura chce karać organizatorów

Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski chce nawet 8 lat więzienia dla organizatorów manifestacji, które od tygodnia odbywaja się w całym kraju. Pismo tej sprawie rozesłał do podległych mu jednostek.

Od 6 miesięcy do lat 8 więzienia za manifestacje?

Pismo zaadresowane do szefów prokuratur regionalnych w całej Polsce datowane jest na 28 października.

Każde zachowanie osoby organizującej nielegalną demonstrację albo podżegającej lub nawołującej do udziału w niej winno być przede wszystkim oceniane w kontekście wyczerpania czynu zabronionego z art. 165 par. 1 pkt 1 kk w zakresie sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego - pisze Święczkowski.

Artykuł dokładnie ma brzmienie: "Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach, powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".

Zdaniem Bogdana Święczkowskiego "oczywiste jest, że naruszanie przepisów wprowadzonych w celu zapobiegania i zwalczania szerzenia się choroby zakaźnej, jaką stanowi COVID-19, prowadzi do niebezpieczeństwa znacznego zwiększenia zakresu epidemii, co mieści się w pojęciu szerzenia choroby zakaźnej, i co zagraża nie tylko życiu i zdrowiu uczestników tych zgromadzeń, ale z uwagi na sposób przenoszenia wirusa powodującego tę chorobę jest groźne dla życia i zdrowia całego społeczeństwa, a więc wprowadza stan zagrożenia zdrowia publicznego".

zobacz też:

[WIDEO, ZDJĘCIA] Dziesiątki tysięcy osób na protestacyjnej dyskotece. Tak się manifestuje w Krakowie!
Wczoraj w Krakowie wczoraj miały miejsce największe manifestacje, zakończone po Muzeum Narodowym wielką fiestą. Jak wyglądały wczorajsze protesty? Zobacz w naszej galerii.
koronawirus najnowsze informacje
Polska

Polska - najnowsze informacje