wtorek, 9 marca 2021 09:16

900 tanich mieszkań w Małopolsce od Gowina! Które gminy podpisały porozumienie?

Autor Mirosław Haładyj
900 tanich mieszkań w Małopolsce od Gowina! Które gminy podpisały porozumienie?

Z inicjatywy Posła na Sejm RP Stanisława Bukowca, w sobotę 6 marca 2021 r., w Bochni gościł wicepremier Jarosław Gowin i wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. W budynku Miejskiego Domu Kultury doszło do spotkania przedstawicieli rządu z lokalnymi samorządowcami. Efektem spotkania jest podpisanie Porozumienia, które ma skutkować wybudowaniem na terenie małopolskich gmin 900 mieszkań na preferencyjnych warunkach.

Jarosław Gowin w swoim wystąpieniu odwołał się do obecnej sytuacji na rynku nieruchomości, oraz podsumował dotychczas stosowane zabiegi podejmowane w celu budowy dużej ilości mieszkań dostępnych po cenach niższych niż komercyjne. Szacunki pokazują, że brakuje około 2 mln mieszkań i pomimo rekordowych wyników w budowaniu nowych obiektów mieszkalnych w roku ubiegłym, istnieje duży brak, szczególnie tańszych mieszkań. Powoduje to migrację do dużych miast, a to z kolei osłabianie mniejszych gmin. Problem dotyczy szczególnie młodych rodzin, które stać by było na zakup mieszkania tam skąd pochodzą, gdyby jego cena była na osiągalnym poziomie. Stąd inicjatywa skierowana przede wszystkim do mniejszych gmin, żeby przerwać zjawisko ucieczki młodych przedsiębiorczych ludzi do metropolii.

Również Pani Anna Kornecka bardzo mocno podkreślała konieczność budowy nowych mieszkań, które będą miały przystępny czynsz i możliwość ich wykupienia na własność.

Przy ścisłej współpracy i przekazaniu przez samorządowców terenów pod budowę nowych mieszkań wstępne szacunki określają cenę w ten sposób budowanych nieruchomości na 40 a nawet 50% niższą od obecnych cen rynkowych.

Samorządowcy obecni na spotkaniu potwierdzili, że w swoich zasobach mają tereny nadające się pod tego typu budownictwo. Gospodarz Miasta Bochnia, Burmistrz Stefan Kolawiński w swoim krótkim wystąpieniu podkreślił jak ważne dla zrównoważonego rozwoju samorządów są takie inicjatywy.

Sygnatariuszami porozumienia ze strony samorządowców byli reprezentanci: Bochni, Borzęcina, Dąbrowy Tarnowskiej, Gnojnika, Jodłowej, Korzennej, Proszowic, Ryglic, Starego Sącza, Trzciany, Tuchowa, Wierzchosławic i Zakliczyna.

Inf.: UM Bochnia
Foto: Porozumienie Jarosława Gowina

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje