poniedziałek, 20 lutego 2023 12:14

Adam Kociołek: To będzie rekordowy rok jeśli chodzi o inwestycje

Autor Marzena Gitler
Adam Kociołek: To będzie rekordowy rok jeśli chodzi o inwestycje

- Mamy rekordową w skali powiatu, ilość remontów dróg za kwotę prawie 40 milionów złotych, z czego dofinansowanie sięga prawie połowy kosztów - mówi Adam Kociołek. Ze starostą powiatu wielickiego rozmawiamy o podsumowaniu czterech lat kadencji i planach na 2023 rok.  

Powiat wielicki to jeden z najintensywniej rozwijających się powiatów w Małopolsce. Wskutek decyzji parlamentu, ta kadencja samorządu została wydłużona a wybory, które miały się odbyć na jesieni 2023 roku, zostały przeniesiona na wiosnę następnego roku. Ze starostą wielickim Adamem Kociołkiem rozmawiamy o tym, jak zostanie wykorzystany dodatkowy czas, który otrzymała ta kadencja samorządu. Pytamy, jakie inwestycje są priorytetowe i kiedy zostaną oddane do użytku. Poruszamy też kwestię zadań leżących w kompetencjach powiatu, m.in wsparcia dla Państwowej Straży Pożarnej. Podsumowujemy też inwestycje drogowe, które były realizowane w ostatnim czasie i pytamy o następne.

- Mamy rekordową w skali powiatu, ilość remontów dróg za kwotę prawie 40 milionów złotych, z czego dofinansowanie sięga prawie połowy kosztów. Czegoś takiego w historii powiatu nie było - mówi Adam Kociołek. - Staramy się tak realizować nasz program drogowy, aby w każdej gminie miały miejsce nasze inwestycje - poskreśla starosta.

Na terenie powiatu wielickiego remontowanych jest wiele dróg. Powstaje też kompleks związany z bezpieczeństwem, gdzie obok siebie wybudowana będzie nowa siedziba Pogotowia Ratunkowego, Państwowej Straży Pożarnej Komendy Powiatowej Policji. Najbardziej zaawansowany jest nowy budynek PSP, ale w tym roku ukończona zostanie też stacja dla karetek pogotowia i rozpocznie się budowa budynku dla Policji. Zaawansowana jest też budowa nowoczesnej hali sportowej przy liceum ogólnokształcącym im Jana Matejki w Wieliczce, gdzie będzie dwupoziomowy parking i boisko na dachu.

Rozwój oświaty to też plan budowy nowej siedziby Zespołu Szkół Specjalnych im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce, która boryka się z brakiem miejsc dla dzieci i młodzieży wymagającej specjalnej formy edukacji. Plany te powstały już na początku tej kadencji. - Powiat rozwija się bardzo intensywnie pod względem ludnościowym. Dzisiaj już dobiegamy do 150 tysięcy mieszkańców, podczas kiedy 10 lat temu było to 100 tys. i raczej nie zanosi się w najbliższych latach, aby ta tendencją się zmniejszyła - mówi starosta.  - Budowa nowej szkoły jest potrzeba naglącą, niemniej jednak napotkaliśmy pewne problemy związane z planem zagospodarowania przestrzennego. Wystąpiliśmy do Gminy Wieliczka o zmianę tego planu i na razie oczekujemy - mówi Adam Kociołek. Starosta przypomina, że w nowym kompleksie będzie nie tylko szkoła specjalna, ale też dom pobytu dziennego dla osób niepełnosprawnych, głównie leżących, w ramach tzw. opieki wytchnieniowej oraz środowiskowy dom pomocy społecznej i miejsce na rehabilitację.  

Na koniec rozmowy nawiązujemy do pasjach starosty, jaką są marynistyka i żeglarstwo. Owocem tych pasji jest przywrócenie w Wieliczce pamięci o komandorze Bogumile Nowotnym, twórcy i pierwszym dowódcy Marynarki Wojennej w Polsce, który 150 lat temu urodził się właśnie w Wieliczce. Przy okazji wyjaśnia, skąd się wzięło nieporozumienie dotyczące daty urodzin jednego z twórców polskiej państwowości.

fot. Głos24

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka