niedziela, 7 lipca 2024 12:16

Akcja ratunkowa w Tatrach. Poszkodowany utknął w jaskini

Autor Marzena Gitler
Akcja ratunkowa w Tatrach. Poszkodowany utknął w jaskini

13 ratowników TOPR i ekipa ratunkowego śmigłowca walczyła, aby dotrzeć do poszkodowanego, który wpadł do jaskini na Mnichu, tuż obok Morskiego Oka. Akcja trwała kilka godzin.

Wypadek wydarzył się w niedzielę, 7 lipca, rano. Jednak dotarcie do poszkodowanego zajęło ratownikom kilka godzin. Jak się okazało taternik, który wspinał się na wschodniej ścianie Mnicha, wpadł do jaskini Studnia tej górze. Mężczyzna doznał wielu obrażeń, między innymi głowy.

Jaskinia Studnia ma trzy otwory we wschodniej ścianie Mnicha. Najwyżej położony otwór prowadzi do szczelinowej studni, która ma 8 metrów głębokości i prowadzi do płaskiej części z zaklinowanych kamieni. To właśnie tam zatrzymał się taternik. Cała jaskinia ma blisko 60 metrów długości i ponad 22 metry głębokości.

Na ratunek ruszyła ekipa TOPR, ale rannego udało się wynieść na powierzchnię i przetransportować do szpitala dopiero około godz. 13.

W akcji na Mnichu brało udział 13 ratowników TOPR i załoga śmigłowca. Taternik, który uległ wypadkowi, został wraz z dwoma ratownikami wciągnięty na pokład i przewieziony do zakopiańskiego szpitala.

fot. J.Merena / Wikimedia Commons i Fb. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka