wtorek, 17 września 2019 18:36

Andrychów: Jest koncesja. To koniec kryzysu energetycznego?

Autor Anna Piątkowska-Borek
Andrychów: Jest koncesja. To koniec kryzysu energetycznego?

– Moc wraca do normalności – poinformował burmistrz Andrychowa Tomasz Żak. A co z ciepłem?

W obliczu sytuacji, w jakiej znalazła się gmina Andrychów (powiat wadowicki) w związku z problemami Elektrociepłowni Andrychów (ECA), w sierpniu Rada Miejska zadecydowała o utworzeniu gminnej spółki komunalnej AEC Spółka z o.o., która przejmie zadania własne gminy, dotyczące zaspokojenia zbiorowych potrzeb mieszkańców w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną.

W poniedziałek 16 września Urząd Regulacji Energetyki wydał koncesję na dystrybucję i sprzedaż energii elektrycznej dla gminnej spółki Andrychowska Elektrociepłownia (AEC Sp. z o.o.). Jak powiedział w wywiadzie dla Radia Andrychów burmistrz Tomasz Żak, to załatwia część kryzysu – zapewnione zostanie zasilanie zakładów pracy.

To były tygodnie intensywnej pracy.

– To jest chyba rekord świata, który pobiliśmy odnośnie czasu załatwiania formalności. 8 sierpnia rada zgodziła się na powołanie spółki gminnej. Spółka została powołana, zarejestrowana, dokapitalizowana, wszystkie wnioski koncesyjne zostały złożone i ten efekt, na który czekaliśmy, to dzień wczorajszy, kiedy prezes odebrał dwie koncesje – powiedział Tomasz Żak w Radiu Andrychów.

Umowy z Tauronem zostały już podpisane. Od północy 19 września, czyli z środy na czwartek, spółka gminna AEC przejmuje dystrybucję energii do firm na terenie miasta, zapewniając im taką moc, jakiej potrzebują.

Andrychów jest właściwie pierwszą gminą w Polsce, która znalazła się w tak trudnej sytuacji i samodzielnie rozwiązała problem, do tego w tak krótkim czasie. Właściwie w czerwcu tego roku pojawiły się poważne obawy, że firmy w części przemysłowej miasta zostaną pozbawione zasilania. Teraz problem ten został już zażegnany.

W tym momencie gmina Andrychów czeka jeszcze na koncesję na produkcję i dystrybucję ciepła. Władze miasta spodziewają się, że zostanie ona wydana lada dzień. Burmistrz Tomasz Żak, w wywiadzie wyemitowanym na antenie Radia Andrychów, powiedział również, że gmina wydzierżawiła urządzenia od ECA Andrychów, w tym turbinę gazową, która jest w stanie dostarczyć aż 80% ciepła do mieszkańców.

Burmistrz zdementował też plotki.

– Gmina nie przejmuje żadnych długów ECA Andrychów – powiedział.

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje