Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w tradycyjnej Barbórce w Kopalni Soli "Wieliczka". Uroczystość była okazją do uhonorowania zasłużonych dla górnictwa.
Górnicze święto rozpoczęło się zgodnie ze zwyczajem od mszy świętej w kaplicy św. Kingi. Następnie górnicy udali się do komory Warszawa na akademię, podczas której nie zabrakło honorów dla zasłużonych pracowników kopalni.
- Ten zawód, a w istocie ta służba dla polskiego państwa, ale także i dla narodu i dla bliźnich wiąże się z wielkim szacunkiem i bardzo często także i podziwem, dlatego że związana jest z wyjątkowym ryzykiem, wiąże się też z wyjątkową odwagą i wyjątkowymi umiejętnościami. To jest ryzyko - wszyscy ci którzy kiedykolwiek mieli sposobność pracować w kopalni znakomicie je znają - mówił prezydent Andrzej Duda, który w tym roku wziął udział w Barbórce w Kopalni Soli "Wieliczka".
Podczas Akademii Barbórkowej prezydent nawiązał też do transformacji energetycznej, która jego zdaniem powinna być prowadzona tak, aby nie zaszkodziła ludziom pracującym w górnictwie. - Mówi się o tym, że trzeba odejść od węgla, tak jak i od innych paliw kopalnych, ja na to mówię zawsze bardzo spokojnie: wszystko musi być zrealizowane zgodnie z zasadami zdrowego rozsądku, interesami Rzeczypospolitej, ale przede wszystkim i nade wszystko interesami polskiego społeczeństwa i zasadą, którą przedstawiliśmy i została przyjęta w czasie konferencji COP24 w Katowicach w 2018 roku – Just Transition – zasadą sprawiedliwej transformacji. Oznacza, że transformację, także tę energetyczną musimy prowadzić w taki sposób, aby była ona z pożytkiem, a nie ze szkodą dla ludzi, także ludzi pracy. Ona musi być tak prowadzona, aby nie pogrążyły się w biedzie rodziny górników, rodziny ludzi związanych z przemysłem wydobywczym - powiedział.
Zwracając się do pracowników kopalni przypomniał, że górnictwo to wspaniała tradycja, która zbudowała wiele elementów naszej kultury, to element kształtujący polską świadomość.
Podczas Akademii Barbórkowej Prezydent wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom Kopalni. Odznaczeni zostali za zasługi w działalności na rzecz upowszechniania polskiego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, za pielęgnowanie górniczych tradycji. Złotym Krzyżem Zasługi uhonorowany został Henryk Pudlik, Srebrnym Krzyżem Zasługi - Paweł Ulmaniec, a Brązowym Krzyżem Zasługi: Dariusz Dorsz, Łukasz Sadkiewicz, Tomasz Surówka i Sebastian Tobola.
W wydarzeniu uczestniczyli: poseł Urszula Rusecka, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Piotr Ćwik, Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar, Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger oraz II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek, wójt Gdowa Zbigniew Wojas oraz pracownicy kopalni i samorządowcy.
- Wielowiekowa historia wielickiej kopalni utkana jest pracą kolejnych pokoleń. Ich oddaniem i zaangażowaniem. Niosły one troskę o to miejsce, mając swój wkład w jego rozwój. Dziedzictwo, które spoczywa w rękach współczesnych, jest wyjątkowe i wymaga specjalnego podejścia. Dzisiejsze wydarzenie pokazuje, że przywiązanie do piękna polskiej tradycji jest ciągle żywe. Barbórka to jedno z najpiękniejszych, tradycyjnych świąt górniczych. To także wyraz naszego szacunku do pracy rąk ludzkich i jej owoców. Dziękuję za Waszą nieustanną służbę – powiedział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.