poniedziałek, 29 czerwca 2020 14:06

Andrzej Duda wygrywa w Małopolsce. Może być zadowolony?

Autor Tomasz Stępień
Andrzej Duda wygrywa w Małopolsce. Może być zadowolony?

Prawie milion głosów (912 452) zebrał prezydent Andrzej Duda w naszym województwie. I gdyby o wyborach prezydenta decydowała tylko Małopolska, druga tura nie byłaby już potrzebna – taka ilość głosów przełożyła się na 51,11% poparcia. Ale w tym zwycięstwie jest łyżeczka dziegciu. A nawet dwie.

Prezydent z wyniku w Małopolsce może być zadowolony. Nie dość, że zdecydowanie wygrał ze swoim głównym rywalem, Rafałem Trzaskowskim, to jeszcze zagłosowało na niego ponad 300 tys. więcej mieszkańców województwa, niż w pierwszej turze poprzednich wyborów (606 824 głosy).

Trzaskowskiego poparło w Małopolsce niespełna 24% wyborców, ale gdy przyjrzymy się liczbom bezwzględnym, tzn. ilości oddanych głosów, okazuje się, że zagłosowało na niego więcej mieszkańców województwa (426 950), niż na Bronisława Komorowskiego 5 lat temu (374 793). Trzaskowski z Dudą w Małopolsce nie wygra. Nawet gdyby wszyscy wyborcy Hołowni, Kosiniaka-Kamysza i Biedronia zagłosowali na niego – a wiadomo, że tak nie będzie – na Małopolskę to za mało. Ale stosunkowo duża liczba głosów oddana na kontrkandydata właśnie w tym województwie, to na pewno nie jest dla urzędującego prezydenta powód do zadowolenia.

Jest też drugi powód – Kraków. Rodzinne miasto Andrzeja Dudy zagłosowało przeciw niemu i przegrał tu z Trzaskowskim, który dostał prawie 38% głosów. Andrzej Duda – 31,84%. A w drugiej turze przewaga może być jeszcze wyraźniejsza.

Małopolska - najnowsze informacje