sobota, 29 stycznia 2022 08:24

Antyszczepionkowiec usunięty z listy czekających na przeszczep. Szpital uzasadnił decyzję

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Antyszczepionkowiec usunięty z listy czekających na przeszczep. Szpital uzasadnił decyzję

31-latek został usunięty z listy czekających na przeszczep. Szpital w Bostonie wyjaśnia, że organy nie mogą być dla osób, które mają mniejsze szanse przeżycia niż zaszczepieni.

Czekający na przeszczep serca w jednym z bostońskich szpitali 31-letni mężczyzna odmówił przyjęcia szczepionki przeciw Covid-19. Placówka postanowiła skreślić go z listy oczekujących na operację.

– Zapędzili nas dosłownie w kozi róg. Liczy się każda minuta. Jesteśmy pod presją, żeby wybrać szczepionkę, która mogłaby go zabić. To nie jest tylko kwestia polityczna. Ludzie muszą mieć wybór!

– pisze cytowana przez fakt.pl żona pacjenta i dodaje:

– Jeżeli nie byłeś w dokładnie takiej samej sytuacji, twoje opinie nie mają znaczenia. Proszę, miej odrobinę szacunku do mojej rodziny.

Dr Arthur Caplan, kierownik działu etyki medycznej w NYU Grossman School of Medicine, w rozmowie z CBS Boston wyjaśnił decyzję szpitala:

– Grypa może cię zabić, przeziębienie może cię zabić, covid może cię zabić. Narządów jest mało, nie przekażemy ich komuś, kto ma niewielkie szanse na życie, podczas gdy inni, którzy są zaszczepieni, mają większe szanse na przeżycie po operacji.

Wszystko zgodnie z procedurami

Daily Mail wyjaśnia, że szpital ma całą listę procedur dotyczących kwalifikacji pacjentów do przeszczepu (nie wolno im m.in. pić alkoholu i palić papierosów). Wymogiem w ostatnim czasie stały się szczepienia przeciw koronawirusowi. Decyzja został podyktowana faktem, iż zgony wśród osób, które po przeszczepie zakaża się Covid-19 wynosi ponad 20 proc. Jest to związane z pooperacyjną dezaktywacją systemu odpornościowego w wyniku podawania leków.  

Inf.: fakt.pl
Fot.: YouTube

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje