W gdańskim Europejskim Centrum Solidarności I European Solidarity Centre burmistrzowie, wójtowie i prezydenci miast spotkali się z przewodniczącym Platformy Obywatelskiej, Donaldem Tuskiem. Data nie jest przypadkowa, to właśnie 43 lata temu, 31 sierpnia podpisano Porozumienia Sierpniowe.
43 lata temu podpisano Porozumienia Sierpniowe. W pierwszym punkcie porozumień szczecińskich i gdańskich stwierdzano, że działalność związków zawodowych nie spełniła nadziei i oczekiwań pracowników, dlatego uznaje się za celowe powołanie nowych, samorządnych związków zawodowych, które byłyby autentycznym reprezentantem klasy pracującej. Na podstawie tego punktu dopuszczono do zarejestrowania NSZZ „Solidarność”.
W dalszej części rząd zobowiązał się m.in. do wniesienia do Sejmu ustawy o ograniczeniu cenzury. Władze zobowiązały się do ponownego zatrudnienia osób zwolnionych z pracy po wydarzeniach 1970 i 1976. W kwestii gospodarczej władze zobowiązały się do opublikowania podstawowych założeń reformy i umożliwienia nad nią publicznej dyskusji. Reforma miała opierać się na zwiększonej samodzielności przedsiębiorstw i udziale samorządu robotniczego w zarządzaniu.
Wczoraj (31 sierpnia) burmistrzowie, wójtowie i prezydenci miast spotkali się w gdańskim Europejskim Centrum Solidarności I European Solidarity z liderem Platformy Obywatelskiej, Donaldem Tuskiem.
– Przejawem wolności i demokracji jest samorządność wspólnot lokalnych. Nasz udział w wyborach, to ciągły apel o wzmocnienie samorządów w obszarze finansowym, abyśmy mogli wspierać mieszkańców w zakresie codziennych usług, które miasta i gminy świadczą na ich rzecz - dostępność szkół, przedszkoli, żłobków, komunikacji miejskiej, czy bezpieczeństwo i porządek w naszym najbliższym środowisku - podkreślał Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka, który wraz z innymi samorządowcami był obecny na spotkaniu.
Artykuł sponsorowany
















fot. Małopolska – Ruch Samorządowy TAK Dla Polski