poniedziałek, 20 stycznia 2020 16:46

Badanie, które może uratować życie. W Krakowie zrobisz je za darmo

Autor Katarzyna Domagała
Badanie, które może uratować życie. W Krakowie zrobisz je za darmo

Mieszkanki Krakowa, które planowały w najbliższym czasie zrobić cytologię, 22 stycznia mogą wykonać ją bezpłatnie w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie. Współorganizatorem akcji jest małopolski oddział NFZ.

W ramach akcji "Środy z Profilaktyką" w godz. 9.00 – 12.00 w Poradni Ginekologicznej w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego będzie można wykonać bezpłatnie cytologię.

Z badania mogą skorzystać kobiety w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie wykonywały cytologii. Z kolei pozostałe kobiety mogą zrobić badanie podczas wizyty u lekarza. Oprócz tego przy stoisku MOW NFZ będzie można odebrać EKUZ – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz potwierdzić Profil Zaufany potrzebny do zalogowania się w Internetowym Koncie Pacjenta.

W trosce o kobiety

Cytologia w ramach wykonywana jest bezpłatnie i bez skierowania. Wszystko to w ramach populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia pacjentki mogą umówić godzinę wizyty osobiście lub pod numerem tel. 12 622 94 17.

Warto wiedzieć, że cytologia to bezpieczne, bezbolesne i jedyne badanie, które pozwala rozpoznać nowotwór raka szyjki macicy. Jest krótkie, a przede wszystkim skuteczne. Pozwala ono wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, w czasie kiedy nie ma żadnych objawów.

Każda kobieta powinna wykonać cytologię co trzy lata, jeśli lekarz nie zaleci inaczej. W Polsce każdego roku na raka szyjki macicy zapada ok. cztery tys. kobiet (10 dziennie). Połowa z nich umiera dlatego, że zbyt późno zgłosiły się do lekarza.

W ubiegłym roku w Małopolsce zgłosiło się na badania 39 231 kobiet (mogło z niej skorzystać 289 328). W tym roku z cytologii w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy w Małopolsce może skorzystać prawie 290 tys. kobiet. Bezpłatną cytologię można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma umowę z NFZ.

Jak przygotować się do badania cytologicznego

Kobiety, które będą chciały zrobić badanie, powinny wiedzieć, jak się do niego przygotować. Oto, co muszą wiedzieć:

  • na badanie nie należy zgłaszać się w czasie krwawienia miesiączkowego
  • na pobranie cytologii najlepiej zgłosić się nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki
  • co najmniej 4 dni przed pobraniem wymazu cytologicznego nie należy stosować żadnych leków dopochwowych
  • od ostatniego badania ginekologicznego / USG przezpochwowego powinien upłynąć co najmniej 1 dzień

Kobieta, która zgłasza się na cytologię w ramach programu może wybrać, czy będzie ją robił lekarz/lekarka czy położna. Dla niektórych kobiet ma znaczenia, czy nie trafią na badania do mężczyzny. W takiej sytuacji mogą liczyć na badanie u położnej. W Małopolsce w roku 2019 cytologię w programie profilaktycznym wykonywało 112 położnych w ramach (w tym 17 położnych POZ). Położne wykonały 8942 cytologii, co stanowi 23% wszystkich wykonanych w 2019 r. badań cytologicznych.

Poza programem profilaktycznymi z cytologii w Małopolsce skorzystało w ubiegłym roku 10 235 kobiet. Informację, gdzie można wykonać bezpłatną cytologię można otrzymać pod numerem bezpłatnej infolinii NFZ 800 190 590.

Info: zeromski-szpital.pl

Kraków - najnowsze informacje